Type to search

6. edycja Złotych Wachlarzy – poznaj nominowanych

Podziel się

W poniedziałek, 17 grudnia, Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) po raz szósty przyzna nagrodę Złotych Wachlarzy osobie i instytucji, które w szczególny sposób przyczyniają się do stymulowania rozwoju społeczno-gospodarczego poprzez migracje, budowania dobrych praktyk w zakresie zarządzania migracjami i wspierania integracji migrantów w Polsce.
Konkurs Złotych Wachlarzy stanowi część kampanii informacyjno-promocyjnej dążącej do podnoszenia świadomości społecznej na temat migracji oraz budowania pozytywnego wizerunku migrantów i ich wkładu w polską kulturę, gospodarkę i życie społeczne.

Wyłoniono 8 nominowanych do nagrody Złote Wachlarze 2018
•    Kapituła konkursu wybrała cztery osoby i cztery instytucje.
•    Ogłoszenie laureatów konkursu odbędzie się podczas Gali Złotych Wachlarzy w poniedziałek, 17 grudnia.
•    Do niedzieli, 16 grudnia, do godz. 23:59 można głosować na osobę lub instytucję, która otrzyma nagrodę publiczności.

W tym roku do nagrody Złote Wachlarze Kapituła konkursu nominowała:

w kategorii osoba:
1.    Khedi Alieva – prezeska Fundacji Kobiety Wędrowne, radna Rady Imigrantów i Imigrantek, działającej przy Urzędzie miasta Gdańsk, działaczka i animatorka społeczna. Nominacja za działania na rzecz integracji migrantów i migrantek w lokalnych społecznościach.
2.    Anna Dąbrowska – prezeska Stowarzyszenia Homo Faber, członkini Grupy Wsparcia Integracji działającej przy Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin, działaczka społeczna, animatorka kultury. Nominacja za przeciwdziałanie dyskryminacji i promocję tolerancji i otwartości wobec migrantów i migrantek.
3.    dr hab. Witold Klaus – prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, dr habilitowany nauk prawnych, pracownik Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz badacz Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Nominacja za wkład w budowanie dialogu i partnerstwa oraz wsparcia prawnego i instytucjonalnego migrantów i migrantek.
4.    Michał Wysłocki – prawnik, dyrektor Działu Prawa Imigracyjnego w firmie prawniczej Sadkowski i Wspólnicy, ekspert ds. legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce. Nominacja za działania promujące uregulowane migracje zarobkowe w sektorze biznesu.

w kategorii instytucja:
1.    Gmina Kraków – za program „Otwarty Kraków”
2.    Gmina Wrocław – za realizację Strategii Dialogu Międzykulturowego
3.    Radio TOK FM – za stworzenie przestrzeni do debaty na temat migracji
4.    Stowarzyszenie Interwencji Prawnej – za konsekwentne zaangażowanie we wsparcie prawne i instytucjonalne migrantów i migrantek

Sylwetki nominowanych dostępne są na stronie: www.złotewachlarze.pl

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) jest agendą Narodów Zjednoczonych i wiodącą międzyrządową organizacją działającą w dziedzinie migracji. Została założona w 1951 r. W skład IOM wchodzą 173 kraje członkowskie, w tym Polska. IOM wspiera kraje w sprostaniu wyzwaniom operacyjnym i społeczno-gospodarczym związanym z migracjami, pomaga migrantom oraz chroni ich prawa. Konstytucja IOM wyraźnie podkreśla wzajemny związek między migracją a rozwojem ekonomicznym, społecznym i kulturowym oraz uznaje prawo do swobodnego przemieszczania się osób.  

Partnerzy Konkursu Złote Wachlarze 2018: Miasto st. Warszawa, Business Center Club, Global Compact Network Polska, Pracodawcy RP