Type to search

76. rocznica powstania w getcie warszawskim – pamiętamy

Podziel się

Apel pamięci, kadisz i złożenie wieńców przed pomnikiem Bohaterów Getta. W piątek, 19 kwietnia, o godz. 12.00, rozpoczną się uroczystości upamiętnienia 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu.

Wydarzenie przed pomnikiem Bohaterów Getta odbędzie się z udziałem przedstawicieli parlamentu, władz państwowych i samorządowych, społeczności żydowskiej, warszawiaków. Po zakończeniu uroczystościach głównych uczestnicy przejdą szlakiem pamięci powstańców z 1943r. Wieńce zostaną złożone m.in. przy płytach upamiętniających Radę Pomocy Żydów „Żegota”, bunkier Anielewicza i na Umchlaglaplatz. Obchody 76.  rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim to także szereg wydarzeń towarzyszących – spektakle, wystawy, pokazy filmowe, koncerty.

Syreny dla upamiętnienia powstania w getcie
Dla upamiętnienia 76. rocznicy powstania w getcie warszawskim w piątek, 19 kwietnia, o godz. 12.00, na terenie Warszawy zostaną uruchomione syreny alarmowe miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności.

Akcja Żonkile
19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, już po raz siódmy wolontariusze przekażą warszawiakom papierowe żonkile – symbol pamięci

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, gdzie składał pęk żonkili by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. W stulecie jego urodzin i w dziesiątą rocznicę śmierci władze m.st Warszawy i Łodzi ogłosiły rok 2019 Rokiem Marka Edelmana.

76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – spotkania, spacer
Do akcji włączyły się szkoły, biblioteki i inne instytucje z całej Polski, organizując różne działania wpisujące się w obchody 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Nauczyciele i przedstawiciele współpracujących instytucji mają do dyspozycji specjalne materiały dydaktyczne. Więcej informacji o akcji na stronie https://www.polin.pl/pl/zonkile