Type to search

Aplikacja Wasza Warszawa 1918/2018

Podziel się

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości prezentujemy połączenie przewodnika i vademecum historycznego – aplikację mobilną Wasza Warszawa 1918/2018. Aplikacja – korzystając ze zdjęć, nagrań filmowych i dźwiękowych, dokumentów oraz innych świadectw – poprowadzi użytkowników ulicami dawnej stolicy oraz przybliży polityczne i społeczne okoliczności, w których Polska powróciła na mapę Europy.

W roku obchodów 100-lecia niepodległości przygotowaliśmy w Warszawie ponad 400 różnorodnych wydarzeń, w których udział mogą wziąć mieszkańcy i turyści – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy. – Jedną z propozycji jest poznawanie stolicy tej historycznej i tej współczesnej, dzięki tak nowoczesnym narzędziom jak aplikacja mobilna.

Interaktywne mapy z 1918 r. i 2018 r. pozwolą odkryć współczesną stolicę na nowo, a starannie skomponowane trasy spacerów poprowadzą użytkowników ulicami międzywojennej Warszawy. Dzięki aplikacji możemy przywołać wspomnienia zwykłych mieszkańców, ale także mężów stanu, pisarek i poetów, gwiazd estrad oraz stadionów.

Przypomnimy sobie miejsca i budynki, które sto lat temu pełniły ważne role w życiu stolicy, ale dziś trudno odnaleźć po nich choćby ślad. Użytkownicy aplikacji zanurzą się w klimacie „Małej Ziemiańskiej”, „Pod Pikadorem” zasiądą przy stoliku obok Juliana Tuwima i Antoniego Słonimskiego, a na Dworcu Wiedeńskim powitają Józefa Piłsudskiego. Wasza Warszawa 1918/2018 przypomni o znakomitych, niesłusznie zapomnianych mieszkańcach stolicy – między innymi o Halinie Konopackiej, wybitnej lekkoatletce, mistrzyni olimpijskiej w rzucie dyskiem a zarazem malarce i poetce, czy o Aleksandrze Hertzu, pionierze polskiej kinematografii.

Wasza Warszawa 1918/2018 to także gry miejskie wykorzystujące technologię rzeczywistości rozszerzonej, która umożliwi uczestnikom zanurzenie się w historii. Przygotowaliśmy cztery scenariusze gier. W pierwszym zawodnicy na prośbę Jana Lechonia, redaktora naczelnego „Skamandra”, wyruszą w drogę po świecie bohemy. W drugim wezmą udział w gorących wydarzeniach 1918 r., kiedy wykuwała się polska niepodległość: rozbroją niemieckie oddziały, zorganizują pochód patriotyczny, na wezwanie Zofii Moraczewskiej podejmą walkę o prawa kobiet. Gracze spróbują również odnaleźć się w realiach codziennego życia w czasach, kiedy niełatwo było zdobyć nowe buty. Wreszcie – zawodnicy wcielą się w role początkujących działaczy politycznych przygotowujących się do demokratycznych wyborów.

Pozyskaną wiedzę użytkownicy aplikacji sprawdzą i uzupełnią w quizach. W tym celu warto zajrzeć do kalendarium zawierającego najważniejsze wydarzenia 1918 roku oraz sprawdzić ciekawostki historyczne przybliżające nieco zapomnianą codzienność zwykłych mieszkańców Warszawy, a także społeczne i kulturowe realia odradzającej się Polski.

Aplikacja zawiera:
• interaktywne mapy Warszawy z 1918 i 2018 roku,    
• trasy spacerowe wiodące przez najważniejsze dzielnice,
• gry miejskie wykorzystujące technologię rzeczywistości rozszerzonej,
• quizy pozwalające sprawdzić i uzupełnić zdobytą wiedzę,
• zdjęcia, filmy i nagrania dźwiękowe,
• kalendarium najważniejszych dat w 1918 roku,
• ciekawostki historyczne.

Aplikacja jest przeznaczona zarówno dla starszych dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Z Waszej Warszawy 1918/2018 mogą korzystać indywidualnie lub grupowo.

Wasza Warszawa 1918/2018 jest dostępna bezpłatnie w sklepach App Store i Google Play.