Type to search

Biegniemy dla wolności

Podziel się

Główne obchody 30. rocznicy wolnych wyborów odbędą się w Gdańsku, ale Warszawa również przygotowała wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym i edukacyjnym z myślą o swoich mieszkańcach. Chcemy ten wyjątkowy dzień spędzić razem – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy – Nasze miasto szczyci się Warszawską Triadą Biegową „Zabiegaj o pamięć” i jestem dumna, że w tym roku możemy rozszerzyć jej formułę o jeszcze jedno ważne wydarzenie – Sztafetę Wolności. Biegniemy pod hasłem „Gdańsk – Warszawa wspólną sprawa”. To dla nas wyjątkowy sposób na świętowanie 4 czerwca, ale również duże wyzwanie, ponieważ organizujemy taki bieg po raz pierwszy w historii naszego miasta. Trzymam kciuki za „Drużynę Wolności” i zachęcam mieszkańców do przyłączania się do warszawskiej części trasy.

„Sztafeta Wolności” jest jednym w elementów obchodów 30. rocznicy wolnych wyborów. Jej uczestnicy wystartują w niedzielę, 2 czerwca, o godz. 9.00 sprzed gmachu Sejmu RP, a następnie pobiegną ulicami: pl. Trzech Krzyży, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Miodową, Bonifraterską, Muranowską, gen. W. Andersa, A. Mickiewicza, pl. T.W. Wilsona, Z. Krasińskiego aż do Centrum Olimpijskiego na Żoliborzu, skąd wyruszą do Gdańska. Na trasie mogą wystąpić chwilowe wstrzymania ruchu pojazdów komunikacji miejskiej. 

Uwaga media! Uroczyste otwarcie biegu rozpocznie się o godz. 8.40 na terenie skweru François Mitterranda (za budynkiem przy ul. Wiejskiej 1).

Biegniemy z Warszawy do Gdańska za 30 lat wolności pod hasłem „Gdańsk – Warszawa wspólna sprawa!”. Uczestnicy będą mieli do pokonania blisko 340 km. Trasa wiedzie m.in. przez Warszawę, Dębe, Nasielsk, Nowe Miasto, Modełkę, Szreńsk, Cibórz koło Lidzbarka (pierwszy nocleg), Lidzbark, Lubawę, Iławę, Susz, Malbork, Tczew, Pruszcz Gdański (drugi nocleg) i Gdańsk. Bieg jest sztafetą, w której kolejne osoby przez całą trasę wymieniają się, pokonując odcinki po 5 km (pojedynczo lub w parach). Na swoją kolej zawodnicy będą czekali w busach. 4 czerwca, z Pruszcza Gdańskiego, już wszyscy razem pobiegną pod siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności i Pomnik Poległych Stoczniowców. Zachęcamy mieszkańców mijanych miejscowości do kibicowania i spontanicznego przyłączania się do sztafety na dowolnym odcinku trasy.

W biegu bierze udział spora grupa przedstawicieli mediów, a także osoby, dla których ta dyscyplina sportu jest nie tylko pasją, ale przede wszystkim stylem życia. W składzie drużyny „Sztafety Wolności” znajdują się m.in.: Mirosław Bieniecki – organizator Biegu Rzeźnika, Marcin Chłopaś – dziennikarz Wirtualnej Polski, Violetta Domaradzka – organizatorka biegów Run Vegan, Jacek Hugo-Bader – dziennikarz Gazety Wyborczej, Paweł Jach – założyciel Fundacji „Bieg dla Maćka” ze swoim synem Maćkiem, Renata Kim – dziennikarka tygodnika Newsweek, Tomasz Lis – redaktor naczelny tygodnika Newsweek, Kinga i Wojtek Staszewscy – autorzy bloga biegowego KS Staszewscy czy Piotr Zmelonek – wydawca tygodnika POLITYKA.

Lokalizację uczestników można śledzić tutaj.

Patronat na „Sztafetą Wolności” objął Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Organizatorami Sztafety Wolności jest m.st. Warszawa oraz Fundacja Maraton Warszawski.

Bieg Wolności w Ursusie
W niedzielę, 2 czerwca, w Ursusie odbędzie się Bieg Wolności z okazji obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. Start i metra biegu znajdzie się na pl. Czerwca 1976 r. przed Urzędem Dzielnicy Ursus. Zawodnicy wystartują o godz. 13.00 i pobiegną ulicami: T. Hennela – pl. Czerwca 1976 r. – Traktorzystów. W godz. 7.00-15.00 zamknięty dla ruchu będzie pl. Czerwca 1976 r. W tym czasie autobusy linii 177 zawrócą na zbiegu ulic Szamoty i Traktorzystów i ul. Szamoty pojadą do przystanku Ursus-Ratusz. Natomiast autobusy linii 228będą kursowały ulicami Szamoty i Posag 7 Panien. Wstrzymanie ruchu na pozostałej trasie biegu nastąpi w godz. 12.30-13.30. Wtedy autobusy linii 194 i 716 będą jeździły objazdem ulicami: Władysława Jagiełły – Balicka – K. Gierdziejewskiego – Posag 7 Panien – Szamoty – Traktorzystów.

Warszawa świętuje wolność
Stolica zaprasza mieszkańców na wspólne śpiewanie hymnu, koncerty, wystawy, debaty, spektakle i wiele wydarzeń towarzyszących. W rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 r., wspominani będą świadkowie tamtych wydarzeń oraz to, jak fundamentalne znaczenie miały one dla historii Polski. 
Szczegółowe informacje o obchodach znajdują się tutaj.