Type to search

Cel: osiągnięcie zrównoważonej mobilności

Podziel się

 – Polityka transportowa formułowana na poziomie miasta lub obszaru funkcjonalnego powinna jednoznacznie wskazywać, jako jej podstawowy cel, osiągnięcie zrównoważonej mobilności. Wiem, że podczas tego wydarzenia usłyszycie państwo to sformułowanie kilkanaście razy, odmieniane przez wszystkie przypadki, ale zrównoważona mobilność to nasz podstawowy cel – mówiła w przemówieniu inauguracyjny Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Koncepcja zrównoważonej mobilności winna opierać się na silnym powiązaniu zagadnień stricte transportowych z planowaniem przestrzennym i oddziaływaniem na zachowania komunikacyjne mieszkańców oraz osób przyjezdnych. Dlatego też podczas tej konferencji będziemy mówili o tym, że dokumenty strategiczne dla miasta takie jak Plan mobilności czy Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego powinny się dokładnie uzupełniać i być ze sobą zgodne – dodała.

Po wystąpieniu inauguracyjnym głos zabrał Mieczysław Reksnis, dyrektor Biura Polityki Mobilności i Transportu Urzędu m.st. Warszawy, który m.in. przypomniał zebranym, że pierwsza Polityka transportowa dla m.st. Warszawy została uchwalona już w 1995 roku. Poinformował także, że do 2020 roku ma zostać opracowany pilotażowy Plan mobilności dla stolicy. Jako kolejna głos zabrała Marlena Happach, dyrektor biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, która opowiedziała o pierwszych pracach przy opracowywaniu nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego m.st. Warszawy.

Obrady potrwają do godz. 15.30. W drugiej części przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego mówić będą o wpływie transportu publicznego na harmonijny rozwój aglomeracji warszawskiej, działaniach ukierunkowanych na jakość komunikacji miejskiej oraz taryfie biletowej warunkującej działania miasta i gmin podmiejskich. Ostatnia odsłona konferencji poświęcona będzie miejskiej przestrzeni i jej wpływie na miejski transport. Pełny program wydarzenia można znaleźć tutaj.

W tym roku hasło przewodnie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu brzmi „Przesiądź się i jedź”. Komunikacja miejska może być doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy chcą się poruszać po wielkim mieście: szybko, wygodnie, bezpiecznie i ekologicznie. Zamiast wsiadać rano do samochodu, lepiej przespacerować się na najbliższy przystanek. Więcej o warszawskich obchodach ETZT można znaleźć tutaj.