Type to search

Europejski Dzień bez Samochodu – przesiądź się, bo warto

Podziel się

Europejski Dzień bez Samochodu – przesiądź się, bo warto

Europejski Dzień bez Samochodu – przesiądź się, bo warto

22 września zachęcamy wszystkich zmotoryzowanych do pozostawienia samochodów w garażu i przesiadki do Warszawskiego Transportu Publicznego. W Europejski Dzień bez Samochodu nie kasujemy biletów, podróżujemy bezpłatnie.

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-22 września), podczas którego promujemy komunikację miejską i parkingi P+R.

Mamy ekologiczną, szybką i bezpieczną komunikację. Warto się o tym przekonać osobiście, dlatego w sobotę zapraszam do przesiadki do Warszawskiego Transportu Publicznego. Zostawcie samochody i koniecznie zabierzcie rodziny oraz znajomych – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

W sobotę, 22 września – w Europejski Dzień bez Samochodu – komunikacja będzie bezpłatna dla wszystkich, zarówno w pierwszej jak i drugiej strefie biletowej. Nie trzeba będzie kasować biletów w metrze, autobusach, tramwajach i pociągach SKM oraz w pociągach WKD (na całej trasie) i we wszystkich pociągach Kolei Mazowieckich. Samochód będzie można zostawić na parkingach Parkuj i Jedź, które oferują ponad 4,5 tys. miejsc parkingowych dla samochodów i 728 dla rowerów.

Dlaczego warto korzystać z Warszawskiego Transportu Publicznego? Jest ekologiczny,  nowoczesny i przyjazny. W ciągu ostatnich dwunastu lat na stołeczne ulice wyjechało 311 nowych tramwajów, 1167 niskopodłogowych autobusów (w tym pojazdy z napędem hybrydowym, elektrycznym i  gazowym), 35 pociągów metra Inspiro i 28 nowoczesnych pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej. Dzięki tym zakupom wszystkie linie autobusowe są już obsługiwane przez pojazdy niskopodłogowe, rośnie również liczba niskopodłogowych tramwajów (obecnie to ok. 60 proc.).

Jak wynika z badań samochód, którym podróżuje średnio 1,3 osoby, emituje ok. 140 g/km dwutlenku węgla na osobę a autobus, którym jedzie średnio 80 osób – tylko 11 g/km na osobę. Pojazdy komunikacji szynowej w ogóle nie emitują dwutlenku węgla.

Mieszkańcy są zadowoleni z usług Warszawskiego Transportu Publicznego. Deklaruje tak aż 86 proc. respondentów Barometru Warszawskiego. Warszawiacy doceniają zasięg WTP, częstotliwość kursowania pojazdów i czas dojazdu.

Z transportu publicznego korzysta co roku ponad 1,1 mld pasażerów. A udział komunikacji w podróżach niepieszych wynoszący 56,9%, stawia Warszawę w czołówce stolic europejskich (WBR 2015).

opublikowano 19 września 2018r.