Type to search

Gdzie zaczynamy, a gdzie kończymy?

Podziel się

Gdzie zaczynamy, a gdzie kończymy?

Gdzie zaczynamy, a gdzie kończymy?

Jak dojechać z punktu A do punkt B? Dziś pasażerowie licznie korzystają z wyszukiwarek połączeń. Tylko w kwietniu w serwisie jakdojade.pl o połączenia Warszawskim Transportem Publicznym w aglomeracji warszawskiej pytano ponad 12,7 mln razy.

Serwis jakdojade.pl udostępnił nam anonimowe dane o wyszukiwanych połączeniach komunikacyjnych, z uwzględnieniem punktu startowego i końcowego. My nanieśliśmy dane na mapę. I co się okazało?

W kwietniu tego roku serwis zarejestrował ponad 12,7 mln wyszukiwań połączeń na terenie Warszawy i bliskich okolic, co oznacza ponad 400 tys. wyszukanych połączeń na dobę. W ubiegłym roku pasażerowie odbyli Warszawskim Transportem Publicznym prawie 1,2 mld podróży, a tym samym ponad 3,2 mln przejazdów na dobę. Gdy zestawimy szacunkową dobową liczbę przejazdów – 3,2 mln z liczbą wyszukanych połączeń – 400 tys., okaże się, że z tego sposobu planowania podróży korzysta około 12 proc. pasażerów.

Pasażerowie korzystający z wyszukiwarki jakdojade.pl najczęściej planowali podróże z punktem startowym w jednej z trzech lewobrzeżnych dzielnic. Ze Śródmieścia chciano podróżować ponad 2,3 mln razy, z Mokotowa ponad 1,4 mln razy, a z Woli ponad 1,2 mln razy. Najrzadziej, jako początek podróży wybierano: Wesołą – ponad 83,1 tys. zapytań, Rembertów – prawie 112 tys. i Wilanów – prawie 135 tys.

Gdy z kolei spojrzymy na mapę aglomeracji warszawskiej z naniesionymi 12,7 mln pojedynczymi punktami odpowiadającymi zapytaniom o plan podróży z uwzględnieniem punktu startowego, zobaczymy charakterystyczny promienisty układ zabudowy aglomeracji warszawskiej skupiony wzdłuż linii kolejowych. Na planie Warszawy natomiast okażą się zbędne nazwy ulic, ponieważ punkty początkowe podróży układają się dokładnie w kształt głównych ulic.

Szczegółowa analiza najczęściej odwiedzanych części miasta pokrywa się z codziennymi obserwacjami osób regularnie podróżującymi po Warszawie. I tak, przykładowo w ścisłym centrum pasażerowie planowali rozpoczynać podróże głównie przy Dworcu Centralnym i stacji metra Centrum, w okolicach Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu – przy placu Zamkowym i rondzie de Gaulle’a, ale także przy położonej nieopodal Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. I już w kwietniu zaobserwowano większy ruch na… plaży Poniatówce.

Wszystkie mapy, wraz z opisami, można znaleźć w tym miejscu.

Zobacz schemat

opublikowano 15 lipca 2019r.
ostatnia aktualizacja 15 lipca 2019r.