Type to search

Grób gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego zostanie odnowiony

Podziel się

Zmarły 3 sierpnia 2018 r. generał został pochowany w grobie rodzinnym na Starych Powązkach.

Renowacja miejsca spoczynku honorowego obywatela m.st. Warszawy jest dla nas niezmiernie istotna, dlatego miasto pokryje dodatkowe koszty związane z pracami konserwatorskimi zabytkowego grobowca – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy. –  Dziękuję mieszkańcom naszego miasta za to, że tak chętnie wzięli udział w zbiórce publicznej, której celem jest jego odnowienie.
 
Fundacja przeprowadziła zbiórkę na ten cel i skieruje zebrane środki – 73 000 zł – do Muzeum Powstania Warszawskiego, które wykona prace renowacyjne. W przypadku większych kosztów, dodatkowe pieniądze przekaże m.st. Warszawa. Muzeum przeprowadzi prace renowacyjne grobowca rodziny Starzeńskich i Ścibor-Rylskich na prośbę i za zgodą członka rodziny generała.

Generał wraz z rodziną udzielili nam notarialnego pełnomocnictwa do przeprowadzenia renowacji grobu. Wszelkie prace zostaną wykonane zgodnie z ekspertyzą konserwatorską z uwagi na jego zabytkowy charakter. Zachowanie pamięci o powstańcach i pomoc w renowacji ich mogił ma dla muzeum pierwszorzędne znaczenie. Od wielu lat zajmujemy się renowacją mogił powstańczych – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Stan grobu, w którym została pochowana m.in. żona generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, Zofia Rapp-Kochańska-Ścibor-Rylska, bohaterka Armii Krajowej i powstania warszawskiego, od wielu lat był tematem trosk powstańców. – Od miesięcy pracowaliśmy nad projektem renowacji, ale teraz prace muszą przyspieszyć. Generał Ścibor-Rylski, bohater narodu polskiego, musi spoczywać w godnych warunkach. – podkreśla Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, inicjator remontu grobu oraz partner społeczny projektu.
 
Prace renowacyjne będą nadzorowane przez m.st. Warszawę, które doprowadziło do osiągnięcia porozumienia w sprawie remontu grobu generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego.