Type to search

Leopold – ćwiczenia antyterrorystyczne w warszawskiej szkole

Podziel się

Dyrektor szkoły powiadamia służby ratunkowe dzwoniąc na numer 112. Dyspozytor  uruchamia właściwe służby, zgodnie z Planem Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy na wypadek wystąpienia zagrożenia.
Na miejsce przybywają służby, które otaczają budynek. Po sprawdzeniu pirotechnicznym budynku na polecenie dowódcy akcji następuje ewakuacja uczniów i personelu. Ranni zostają zaopatrzeni przez ratowników medycznych.

Ćwiczyć i jeszcze raz cwiczyć

Taki scenariusz ćwiczeń został przetrenowany w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Leopolda Lisa-Kuli przy.ul. Oszmiańskiej.
Scenariusz ćwiczeń powstał na podstawie analiz, zebranych doświadczeń i wniosków z wielu krajów na świecie, w których odnotowano już kilkaset takich zdarzeń – mówi Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, współorganizatora ćwiczeń.
I dodaje: – Podobne zdarzenie miało miejsce w maju w Brześciu Kujawskim. Dlatego, jak mówią specjaliści nie powinniśmy tego bagatelizować. Musimy ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, ponieważ im poważniej potraktujemy to zagrożenie, im więcej będziemy o nim wiedzieli, tym skuteczniej i w porę zdołamy zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci.

Celem ćwiczenia było praktyczne sprawdzenie procedur związanych z ewakuacją uczniów z budynku szkoły z powodu ataku uzbrojonych napastników. Sprawdzono działanie i współdziałanie służb, instytucji zaangażowanych podczas działań ratowniczych. Ponadto, sprawdzono procedurę ewakuacji, w tym znajomość dróg ewakuacyjnych, słyszalności i znajomości sygnałów alarmowych, skuteczność sił i środków zaplanowanych i przewidzianych do przeprowadzenia ewakuacji.

Głównymi organizatorami ćwiczenia jest Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy, Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Warszawie oraz XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli.
W ćwiczeniu udział wzięli funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z KSP oraz analogicznych oddziałów z Łodzi, Katowic i Radomia oraz funkcjonariusze Komisariatu Policji Warszawa-Targówek, Oddziałów Prewencji Komendy Stołecznej Policji, a przy zabezpieczaniu terenu wokół obiektu funkcjonariusze Straży Miejskiej m.st. Warszawy.