Type to search

Otworzyliśmy nowe stacje II linii metra!

Podziel się

Otworzyliśmy nowe stacje II linii metra!

Otworzyliśmy nowe stacje II linii metra!

W niedzielę, 15 września, pociągi II linii metra zaczęły kursować nowym odcinkiem, wybudowanym na Pradze-Północ i Targówku. Pierwsze składy podziemnej kolei pojawiły się na stacjach Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka wczesnym popołudniem.

Zgodnie z zapowiedziami niezwłocznie po otrzymaniu niezbędnych pozwoleń od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego uruchamiamy nowy odcinek warszawskiego metra. Pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać ze stacji Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka już w niedzielę po południu – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Uzyskanie pozwoleń na użytkowanie od służb wojewódzkich było elementem niezbędnym do uruchomienia wschodniego odcinka linii metra M2. W piątek, 13 września, dokumenty dotarły do stołecznego ratusza. Dzięki temu od ostatniej niedzieli pociągi rozpoczęły kursowanie już na pełnej trasie od Ronda Daszyńskiego do Trockiej. Z okazji uruchomienia nowego odcinka metra przejazdy linią M2 w niedzielę były bezpłatne.

Nowy POP

Od niedzieli można nie tylko dojechać metrem do stacji Trocka, ale także wybrać się tam do nowo otwartego Punktu Obsługi Pasażerów, który tego dnia był czynny w godzinach 10.00-16.00.

W niedzielę, oprócz standardowo działających POP-ów na Lotnisku Chopina, Dworcu Zachodnim i Centralnym, zaprosiliśmy także do Punktu przy Dworcu Wileńskim (działał w godzinach 10.00 – 16.00).

Nowy POP na Trockiej jest najbardziej wysuniętym Punktem na wschód w prawobrzeżnej części Warszawy. Posiada cztery stanowiska do obsługi pasażerów, w tym jedno okienko do obsługi osób z niepełnosprawnościami i dwa stanowiska z pętlą induktofoniczną, umożliwiającą sprawniejszą obsługę osobom niedosłyszącym. Punkt znajduje się na głowicy wschodniej stacji metra. W pobliżu jest również winda, umożliwiająca osobom o ograniczonej mobilności łatwiejszy dostęp do Punktu Obsługi Pasażera.

269 z Bródna do nowych stacji metra

Autobusy nowej linii 269 wyjechały na ulice w niedzielę 15 września, zapewniając mieszkańcom Bródna szybki dojazd do nowych stacji podziemnej kolejki – kursują co 10 minut.

Autobusy obsługują trasą: BRÓDNO-PODGRODZIE – Chodecka – Matki Teresy z Kalkuty – św. Wincentego – Borzymowska – METRO TROCKA – Trocka – Pratulińska – Handlowa – M. Ossowskiego – METRO TARGÓWEK MIESZKANIOWY – M. Ossowskiego – Myszkowska – Barkocińska – Handlowa – Pratulińska – METRO TROCKA – Trocka – Borzymowska – Św. Wincentego – Matki Teresy z Kalkuty – Chodecka – BRÓDNO-PODGRODZIE.

Docelowo, po otwarciu dla ruchu ul. Kołowej, autobusy linii 269 będą obsługiwały trasę: BRÓDNO-PODGRODZIE – Chodecka – Matki Teresy z Kalkuty – św. Wincentego – Kołowa – M. Ossowskiego – METRO TARGÓWEK MIESZKANIOWY – M. Ossowskiego – Barkocińska – Myszkowska – Handlowa – Pratulińska – METRO TROCKA – Trocka – Borzymowska – św. Wincentego – Matki Teresy z Kalkuty – Chodecka – BRÓDNO-PODGRODZIE.

Pozostałe zmiany w trasach autobusów zostaną wprowadzone po kilkunastu dniach od uruchomienia nowego odcinka metra, tak aby wszyscy mieszkańcy zapoznali się z nowymi trasami i mogli jak najlepiej wykorzystać nowe połączenia. Z nowymi trasami można zapoznać się tutaj

Uruchomieniu nowego odcinka towarzyszyły atrakcje przygotowane na parkingu przy wejściu na stację Targówek Mieszkaniowy (u zbiegu ul. M. Ossowskiego i Pratulińskiej). Od godz. 11.00 do 14.00 na warszawiaków czekały m.in. stoiska Zarządu Transportu Miejskiego i miejskich przewoźników, a także iluzjoniści i animatorzy.

Budowa wschodniego odcinka M2 od torów za stacją Dworzec Wileński do komory odstawczej za stacją Trocka zakończyła się 10 maja. Trwała blisko 38 miesięcy. Kwota kontraktu to 1 066 741 483,79 zł brutto. Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

opublikowano 13 września 2019r.
ostatnia aktualizacja 16 września 2019r.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *