Type to search

Pałacyk Konopackiego – postęp prac

Podziel się

Analiza mykologiczna wykazała, że pałacyk był bardzo zagrzybiony. Zastosowanie wyłącznie środków grzybobójczych byłoby mało skuteczne, wobec czego wykonawca zdecydował się na skucie wszystkich tynków – wewnętrznych i zewnętrznych i na miejscowe wypalanie murów. Częściowo zostały wymienione stropy oraz naprawiono spękania ścian. Obecnie osuszane są piwnice i podbijane fundamenty, oznacza to położenie praktycznie nowych fundamentów, bo pierwotnie pałacyk ich właściwie nie miał. Cały obrys budynku został podzielony na 230 sekcji, a jednorazowo można wykonać zaledwie pięć (obecnie zakończono 30% zakładanych prac).

Cały budynek spięto stalowymi ściągami, aby poprawić stabilność murów. Zdjęto stolarkę okienną i drzwiową, rozebrano drewniane klatki schodowe. Według zaleceń konserwatora zabytków w przypadku ich złego stanu technicznego powinny zostać odtworzone.

Dom kultury w pałacyku
Pałacyk Konopackiego remontowany jest pod kątem przyszłego użytkownika. Mimo że nie zostanie rozbudowany ani nie zmieni się podział pomieszczeń, budynek zyska dodatkową przestrzeń. Po pierwsze na wysokim poddaszu bez podziałów, które zostanie przystosowane dla użytkowania, a po drugie dzięki podziemnej sali widowiskowej zbudowanej pod dziedzińcem budynku mającego kształt litery U.

Po zakończeniu remontu w pałacyku będzie działał dom kultury, który planuje prowadzić w nim m.in. klub seniora, sale wystawowe i taneczne, pracownię kulinarną, mody i szycia. Wyzwaniem dla nowego użytkownika będzie też ogród otaczający pałacyk i taras, który powstanie nad salą widowiskową. Stworzą one miejsce o dużym potencjale na  urozmaicenie oferty domu kultury proponowanej mieszkańcom Pragi.
Zakończenie remontu prowadzonego przez m.st. Warszawę planowane jest na połowę przyszłego roku. Koszt robót budowlanych to 13 mln zł.

Poprzedni Artykuł