Type to search

„Pola nadziei” na Bielanach – żonkile przypomną o podopiecznych hospicjów

Podziel się

Celem kampanii „Pola Nadziei” jest promowanie idei wolontariatu i niesienia bezinteresownej pomocy podopiecznym hospicjów. Co roku, jesienią, w geście solidarności z osobami znajdującym się w terminalnym okresie choroby nowotworowej, w wielu miejscach na świecie, tysiące ludzi sadzi żonkile, propagując zasady opieki paliatywnej poprzez edukację społeczną oraz kwestując na rzecz hospicjów. Ogólnopolska Kampania Pól Nadziei rozpoczyna się jesienią uroczystym tworzeniem pól, ogrodów lub kwietników żonkilowych w wielu miastach w Polsce. Żonkile są sadzone przez gości honorowych, wolontariuszy hospicyjnych oraz młodzież i dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów czy liceów. Każde miejsce jest dobre – okolice urzędów, szkół i przedszkoli.

– Zasadzone dzisiaj żonkile są symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową. Zakwitną na wiosnę i przypomną, że każdy z nas może wspomóc chorych i potrzebujących, poprzez przekazanie datków na bieżące działanie hospicjów, ale również poprzez działania w ramach wolontariatu. To ważna akcja, dzięki której możemy przybliżać problemy osób, które są dotknięte chorobą nowotworową – mówi Renata Kaznowska wiceprezydent m.st. Warszawy i dodaje – Dzięki podpisanej w zeszłym roku umowie, przekażemy ponad 6 milionów złotych 10 hospicjom m.in. na poprawę jakości życia chorych oraz zapewnienie wsparcia rodzinom i opiekunom w czasie trwania choroby.

Kampania „Pola Nadziei” ma wymiar społeczny. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy – głównie osób młodych – dzieci i młodzieży szkolnej, rośnie w społeczeństwie świadomość potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorym i cierpiącym. „Pola nadziei”, to nie tylko sadzenie żonkili, to również akcja edukacyjno-szkoleniowa.

Bardzo się cieszę, że możemy wesprzeć hospicjum uczestnicząc w tej akcji. Szczególnie, że są dzisiaj z nami dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 133. Mam nadzieje, że edukacyjny aspekt tej kampanii zakiełkuje ideą wolontariatu wśród młodych ludzi. Wolontariat jest mi szczególnie bliski, gdyż sam jako młody człowiek działałem jako wolontariusz – mówi Tomasz Mencina, Burmistrz Dzielnicy Bielany.

– Akcję „Pola nadziei” zainaugurował koncert charytatywny Edyty Geppert, który odbył się 25 września br. w sali widowiskowej bielańskiego Ratusza. Jestem bardzo szczęśliwa, że mieszkańcy Dzielnicy Bielany tak ciepło przyjęli po raz pierwszy organizowany z Hospicjum koncert i tak licznie przybyli by wesprzeć akcję. To pokazuje, jak wiele miłości i ciepła mamy w sobie. Mam nadzieję, że kwitnące żonkile będą przypominać mieszkańcom Bielan o potrzebie wspierania ludzi w chorobie – mówi Magdalena Lerczak, zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany.

Dzisiaj żonkile są symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową. W tradycji chrześcijańskiej żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia symbolizując kruchość i ulotność życia – podsumowuje dyrektor Archidiecezjalnego Zespołu Domowej Opieki Paliatywnej – ks. Władysław Duda.

Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej jest instytucją powołaną przez Prymasa Polski dnia 2 października 1996 r., do sprawowania opieki hospicyjnej nad ludźmi umierającymi na chorobę nowotworową na terenie lewobrzeżnej Warszawy. Pacjentami hospicjum są osoby w terminalnej fazie choroby nowotworowej, charakteryzującej się wielkim cierpieniem fizycznym z powodu straszliwych bólów ogarniających z reguły całe ciało oraz cierpieniem psychicznym spowodowanym ogromną niepewnością i lękiem o los swój i najbliższych.

Opieką objęta jest ponad stu trzydziestu pacjentów dziennie, zapewniając pełną pomoc lekarską i pielęgniarską, jak również niezbędną aparaturę i sprzęt medyczny w ich domach. Pacjentom i ich rodzinom zapewniamy również wsparcie duchowe i socjalne tak bardzo potrzebne w najtrudniejszych chwilach związanych z cierpieniem i śmiercią najbliższej osoby.

Dzięki wsparciu darczyńców możemy objąć opieką większą liczbę pacjentów spośród oczekujących w kolejce na pomoc. Dla rodzin dotkniętych bólem choroby nowotworowej to bezcenna nadzieja na godne przeżycie tych najtrudniejszych chwil w ich życiu. Państwa dar sprawi, że jeszcze zdążymy im pomóc.

Opieka nad pacjentami przewlekle chorymi w stolicy

M.st. Warszawa przekazuje środki finansowe na realizację zadania publicznego z zakresu ochrony i promocji zdrowia, w tym działalności leczniczej polegającego na wspieraniu opieki nad pacjentami przewlekle chorymi w latach 2017 – 2019 w zakresie domowej i stacjonarnej opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Celem zadania jest poprawa jakości życia chorych oraz zapewnienie wsparcia rodzinom i opiekunom w czasie trwania choroby i w żałobie. Opieka paliatywna i hospicyjna swym działaniem obejmuje zapobieganie i uśmierzanie bólu, łagodzenie objawów ubocznych prowadzonej terapii, cierpień psychicznych i duchowych, wsparcie psychosocjalne chorych oraz zapewnienie pomocy ich rodzinom.

W 2017 r. zostały podpisano trzyletnie umowy z 10 Hospicjami, w tym 1 Hospicjum dla dzieci. Na realizację zadania: w latach 2017 – 2019 przeznaczono kwotę 6 600 000 zł.