Type to search

Polskie miasta przygotowane do obchodów 4 czerwca

Podziel się

Rozmawialiśmy o koordynacji wspólnych działań zwłaszcza w kontekście tego co się dzisiaj dzieje – zapowiadanych przez rząd PIS-u reform, które mają zabrać samorządom olbrzymią część dochodów – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy podczas konferencji prasowej. – Przyjęliśmy również w kontekście przygotowań do wyborów europejskich apel prezydentów miast o wysoką frekwencję wyborczą.  Zachęcamy organizacje pozarządowe do tworzenia lokalnych koalicji wspierających tę frekwencję. Te wybory zadecydują jak Polska będzie wyglądać w najbliższych latach.
 
Treść apelu

Drogie Polki i Polacy!

Doceniając kluczową rolę Unii Europejskiej dla rozwoju polskich miast i regionów, apelujemy o aktywny udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego! Zachęcamy wszystkie chętne organizacje pozarządowe do tworzenia lokalnych koalicji na rzecz wysokiej frekwencji w dniu 26 maja 2019 r.

Chcemy  podkreślić,  że  nasz  apel wolny  jest  od  jakiejkolwiek  afiliacji politycznej. Jest to neutralna inicjatywa, poprzez którą pragniemy zachęcać do skorzystania z prawa do wyboru. Prawa, które daje nam możliwość wywarcia wpływu na kształt całej Unii Europejskiej.

W przededniu jubileuszu 30-lecia wyborów 4 czerwca 1989 r. chcemy podkreślić, że o demokrację walczyły pokolenia Polek i Polaków. Korzystajmy z tego przywileju, by wpływać na to, w jakim kierunku podążać będzie Polska i Europa. Nie zostawiajmy decyzji innym! Idąc na wybory, weźmy ze sobą rodzinę, znajomych, sąsiadów.

Efekty członkostwa Polski w Unii Europejskiej są bezdyskusyjne. Wierzymy jednak, że Wspólnota Europejska może przynosić nam jeszcze większe korzyści. To zależy tylko od Nas. Tylko aktywni obywatele mogą zmieniać otaczającą nas rzeczywistość, mogą tworzyć Polskę i Europę zgodnie ze swoimi poglądami, marzeniami oraz inspiracjami.

Zachęcamy do głosowania, do wzięcia udziału w święcie demokracji. Wasz głos liczy się przede wszystkim!

Apel podpisali prezydenci Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

Dzisiejsze obrady komitetu organizacyjnego zasilili bohaterowie 89 roku, osoby dzięki którym między innymi mamy dziś samorząd, czyli dwóch przedstawicieli Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego OKP. Jest z nami wicepremier Janusz Steinhoff i Henryk Wujec.  Kontynuatorami myśli OKP są dziś samorządy – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Ustaliliśmy także, że obchody 4 czerwca będą we wszystkich samorządach spięte jedną klamrą – znakiem graficznym. Znak nawiązuje do loga Solidarności a także do słynnych plakatów z 89 roku. Jego autorem jest twórca znaku Solidarności Jerzy Janiszewski. Namawiamy naszych kolegów w samorządach aby pamiętali o 4 czerwca  i naszych postawach obywatelskich w swoich małych ojczyznach – w gminach, miasteczkach , miastach i regionach.

30. rocznica pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych

Święto Wolności i Solidarności będzie trwało od 1 do 11 czerwca, w tym czasie odbywać się będzie wiele wydarzeń. Zgodnie z wolą zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza, główną sceną tych obchodów będzie Gdańsk. Na placu Solidarności wokół pomnika Poległych Stoczniowców, 4 czerwca 2019 r. stanie stół, przy którym podpisana zostanie Deklaracja Wolności i Solidarności.

15 lutego 2019 r. podczas spotkania w Warszawie powołano samorządowy komitet organizacyjny obchodów, w skład którego wchodzą m.in. prezydenci największych polskich miast, a także przedstawiciele organizacji samorządowych. Komitet organizacyjny ustalił, że zaproszeni do Komitetu Honorowego obchodów Święta Wolności i Solidarności będą wszyscy żyjący uczestnicy obrad Okrągłego Stołu.