Type to search

Ponad połowa budowy północno-wschodniego odcinka metra za nami

Podziel się
Metro Warszawskie fot. Metro Warszawskie
Na stacjach i w tunelach wykonano już ponad 60% prac torowych.

Podczas, gdy na powierzchni wyrastają konstrukcje wyjść z metra, na samych stacjach rozpoczęły się już prace wykończeniowe. Kładzione są instalacje, układane kamienne płyty peronów czy wykonywane kolejne przyłącza. Zaawansowanie budowy północno-wschodniego odcinka II linii metra przekroczyło 50%.

Na stacjach i w tunelach wykonano już ponad 60% prac torowych. To ważny element całej budowy, gdyż w tunelach nowego odcinka, na kilka miesięcy przed jego oddaniem, muszą się rozpocząć jazdy testowe pociągów. Maszyniści uczą się wówczas nowej trasy, sprawdzana jest także poprawność działania urządzeń liniowych.

Na samych stacjach na ukończeniu są prace murarskie, a od kilku tygodni trwają intensywne prace tynkarskie i wykończeniowe. W wielu pomieszczeniach widać już konstrukcje podłogi technicznej.

Kamienne posadzki
Na ukończeniu są prace związane z układaniem kamiennych posadzek na peronach, co częściowo mogli już obserwować uczestnicy dnia otwartego, który odbył się w połowie czerwca. Jednak nawet wówczas goście nie mieli okazji, by zobaczyć montowane właśnie instalacje sanitarne, przeciwpożarowe, czy trasy kablowe pod peronami. Wszystkie wymienione prace są już zaawansowane na poziomie 50 procent lub więcej.

Prace naziemne
Choć intensywne roboty wykończeniowe nie są dostępne dla oczu postronnych, to sąsiadujący z budową mieszkańcy mogą już zobaczyć konstrukcje wejść do metra i szybów windowych. Na stacji Trocka, praktycznie na całej powierzchni wykopu pod budowę stacji, ponownie została wysypana ziemia przykrywając strop stacji. Na stacji Targówek jeszcze w wakacje zostanie odtworzona i udrożniona jezdnia ul. Ossowskiego.