Type to search

Poznaj historie życia niesamowitych kobiet

Podziel się

Pierwsze spotkanie odbyło się 2 października i było poświęcone pięciu z dziesięciu nominowanych do tytułu kobietom. Dom Spotkań z Historią gościł: Agnieszkę Kilańską-Cypel (córkę Danuty Szaflarskiej), Janinę Zgrzembską (córkę Ireny Sendlerowej), Alicję Gil-Olkusznik (przyjaciółkę Zofii Kuratowskiej), Agnieszkę Grzybek (badaczkę biografii Justyny Budzińskiej-Tylickiej), Annę Nowakowską-Wierzchoś (autorkę biografii Wandy Gertz), Ewę Malinowską-Grupińską (Przewodniczącą Rady Miasta i przewodniczącą kapituły plebiscytu), Annę Czerwińską (Fundacja STER).

Gośćmi dzisiejszego spotkania będą członkowie rodzin i przyjaciele nominowanych bohaterek, a także badaczki historii kobiet. Spotkanie poprowadzi dziennikarka Agnieszka Szydłowska. Gościć będziemy: Wandę Traczyk-Stawską, Agatę Passent (córkę Agnieszki Osieckiej), Beatę Kęczkowską (przyjaciółkę rodziny Stefani Grodzieńskiej), Annę Kotowską (badaczkę biografii Haliny Skibniewskiej), Małgorzatę Ewę Rosen (kustoszkę Muzeum im. Marii Curie-Skłodowskiej).

W ramach wydarzeń towarzyszących plebiscytowi, 14 października w godz. 12.30–16.00 odbędą się rodzinne warsztaty plastyczne „Szafiarka Stulecia” (Fundacja Warszawa jest kobietą). Zajęcia są przeznaczone dla dzieci (6–11 lat). Uczestnicy przeniosą się w czasie i zajrzą do szaf oraz garderób Warszawianek Stulecia. Dowiedzą się, jak ubierały się kiedyś mamy, babcie i prababcie. Co było na czasie, a co passé, jaki był ówczesny krzyk mody? W trakcie warsztatów najwłaściwsze dla danej dekady stroje będą dobierane przez dzieci dla wyciętej z papieru modelki. Warsztaty mają charakter otwarty, można do nich dołączyć o dowolnej godzinie.

Plebiscyt „Warszawianka Roku” i „Warszawianka Stulecia” – nominacje!
Poznaliśmy nazwiska kobiet nominowanych w plebiscycie „Warszawianka Roku”, w ramach którego zostanie przyznany tytuł specjalny – „Warszawianka Stulecia”. O wyborze laureatek zdecydują mieszkańcy.

W jaki sposób i kto może wziąć udział w głosowaniu?
Głosować może każdy, kto ukończył 16 rok życia, bez względu na miejsce zamieszkania i obywatelstwo. Głosujący podaje imię i nazwisko oraz e-mail (podanie danych osobowych jest warunkiem udziału w głosowaniu). Głosując wskazujemy po jednej nominacji w każdej kategorii (Warszawianka Roku/Warszawianka Stulecia). Głosowanie trwa do 17 października, w przypadku głosowania internetowego: do godz. 23.59, w przypadku  papierowego: do godziny 16.00.

Patronat honorowy nad plebiscytem „Warszawianka Roku” objął Rzecznik Praw Obywatelskich.

Partnerzy: Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, Dom Spotkań z Historią, Green Caffè Nero, Kingy Jewelry, Der Elefant, Mokosh Cosmetics, YOPE, Risk made in Warsaw

Patroni medialni: Chillizet, Uroda Życia, Polki.pl