Type to search

Poznaj tajemnice konserwatora zabytków

Podziel się

M.st. Warszawa zaprasza na dziedziniec pałacu Branickich przy ul. Nowy Świat 18/20 na wykłady konserwatorskie, warsztaty kreatywne dla dzieci, gry i zabawy. Będzie wiele nagród i niespodzianek. Podczas pikniku najmłodsi będą mogli poznać tajniki pracy konserwatorów zabytków i archeologów oraz spróbować swoich sił w tych dziedzinach.
Warsztaty konserwatorskie

W namiocie archeologicznym poznamy pradziejowe techniki wyrabiania naczyń glinianych i dawną technologię tworzenia szklanych paciorków. Zobaczymy także, jak wygląda praca archeologa w terenie. Na najmłodszych czekać będzie piaskownica archeologiczna!  
W namiocie zabytkowej zieleni nauczymy się rozpoznawać gatunki drzew na podstawie liści i rozpoznamy charakterystyczne elementy historycznego parku. A na koniec wykonamy odciski liści (dla dzieci od lat 5).
W namiocie architektonicznym poznamy elementy historycznego detalu architektonicznego oraz stolarki okiennej (dla dzieci od lat 5).

Aplikacje i publikacje
•    Mini gra miejska „Szlakiem architektury”.
•    Aplikacja mobilna „Tup tup po Warszawie”.   Aplikacja skierowana jest do rodzin z dziećmi w wieku 5-10 lat. Dzięki aplikacji dzieci poznają zabytki, kulturę i historię Warszawy.
•    Publikacje Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Na stoisku książki i czasopisma o zabytkach Warszawy.
•    Wybijanie specjalnych piknikowych monet.
•    Warszawska księga wolności
Wszystkie wpisy dokonane w „Warszawskiej księdze wolności” zostaną w październiku tego roku zakopane na 100 lat w przestrzeni publicznej Warszawy.

Gry i warsztaty
godz. 11.00-13.00
Zagadaj eksperta: dotacje na zabytki.
godz. 11.15 –12.00
Zagraj z konserwatorem: turniej gry w memo.
godz.. 12.00 -14.00
Warsztat kreatywny i haft warszawskich pocztówek (dla dzieci od lat 7): warszawskie maszkarony

Wykłady otwarte
    godz.12.00-12.30 – Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków opowie o architekturze powojennej Warszawy.
    godz.12.45-13.00 – Aneta Bojanowska, Andrzej Wolański przybliżą historię tajemniczego zabytku – Elizeum „Dla przyjaciół i pięknych pań”.
    godz.14.00 – 15.30 – pokaz rekonstrukcji historycznej sztukaterii.

Organizatorem pikniku jest Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.