Type to search

Rozpoczynamy Warszawski Miesiąc Recyklingu

Podziel się

Cykl wydarzeń w stolicy będzie promować podejście R3 – REDUCE – REUSE – RECYCLE, czyli: OGRANICZ (ilość wytwarzanych odpadów) – UŻYJ PONOWNIE (nie wyrzucaj przedmiotów, które mogą być jeszcze użyte) – PRZETWÓRZ (odpady – w tym bioodpady – stają się zasobem).

Podczas EKOPIKNIKU, w sobotę, 15 czerwca, w parku Świętokrzyskim (obok PKiN), w godz. 12.00-18.00 na dzieci i dorosłych czekać będzie moc atrakcji. Wielkoformatowe gry o zasadach segregacji odpadów, warsztaty promujące drugie życie przedmiotów i ideę zero waste, a także lekcje z gotowania dań ze składników „po wczorajszym obiedzie” – to część animacji rodzinnego wydarzenia. Eksperci powiedzą, jak założyć kompostownik w przydomowym ogródku oraz zdradzą proste sposoby na zmniejszenie ilości wytwarzanych śmieci. Nie zabraknie również gry terenowej i konkursów z nagrodami. Szczegóły dostępne są na czysta.um.warszawa.pl. Podczas EKOPIKNIKU Warszawa oficjalnie przystąpi do Koalicji 5 frakcji, która zrzesza firmy i instytucje pracujące nad system oznaczeń opakowań – piktogramy będą podpowiadały mieszkańcom, jak segregować poszczególne elementy odpadów, np. kartonik po mleku czy tusz do rzęs.

Projekt URBANREC

Warszawa uczestniczy w innowacyjnym projekcie, którego celem jest opracowanie nowego podejścia do przetwarzania miejskich odpadów wielkogabarytowych. Z mebli, materaców, ławek ogrodowych czy wyrobów tapicerskich można ponownie otrzymać wysokiej jakości surowce wtórne i produkty, takie jak: kleje, rozpuszczalniki, pianki, elementy wzmacniane włóknem i filcem czy drewnem. W ramach projektu URBANREC specjaliści szukają rozwiązań redukujących ogólną ilość odpadów wielkogabarytowych oraz sposoby ich ponownego użycia. Ważne są kwestie organizacyjne – wyrzucone meble dobrej jakości, odebrane w odpowiednim momencie, można oddać do renowacji i przekazać nowym właścicielom. Rozwiązania testowane są w Belgii, Hiszpanii, Polsce oraz Turcji. Konsorcjum projektowe spotka się w Warszawie, 12 i 13 czerwca. Inicjatywa otrzymała dofinansowanie z programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020”. Więcej informacji tutaj.

Konferencja projektu COLLECTORS

Konferencja COLLECTORS, która odbędzie się w środę, 26 czerwca w Centrum Nauki Kopernik będzie okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami polskich i europejskich samorządów oraz reprezentantami przemysłu i biznesu, zajmującymi się gospodarką odpadami. Partnerzy wydarzenia zaprezentują dobre praktyki w zakresie odbioru i sortowania opakowań papierowych, zużytego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego. Uczestnicy paneli dyskusyjnych przedstawią innowacje w zakresie organizacji systemu gospodarki odpadami, które działają w różnych regionach Europy. Program konferencji i formularz zgłoszeniowy dostępne są tutaj.

Mniej plastiku w stołecznym ratuszu

Warszawa redukuje używanie plastiku. Ratusz, urzędy dzielnic i jednostki podległych  miastu sukcesywnie rezygnują z jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków, mieszadełek, patyczków, słomek i pojemników na żywność wykonanych z tworzyw sztucznych na rzecz biodegradowalnych materiałów. Ta inicjatywa obejmuje także miejskie wydarzenia, takie jak rodzinne pikniki i czy imprezy związane z obchodami wybranych rocznic – plastikowe naczynia będą używane wyłącznie w uzasadnionych przypadkach.

Następny Artykuł