Type to search

Sierpień na Bankowym

Podziel się

W piątek, 2 sierpnia, o godz. 19.00 zapraszamy do tańca na placu. Potańc Warszawski – retro potańcówka Michała Fogga i Tomka Końcy to muzyczny pomost między początkami polskiej muzyki rozrywkowej, a dzisiejszym światem rodzimej muzyki. Obaj panowie, wytrawni kolekcjonerzy dźwięków i wieloletni redaktorzy radiowi zabiorą nas w podróż od lat 30. XX wieku do współczesności. Zaprezentują największe przeboje przedwojennej Warszawy i wszystko, co najlepsze z muzyki kolejnych dekad aż do 2019 roku. 

W sobotę, 3 sierpnia, zaczynamy już od godz. 11.00. Tego dnia na odwiedzających czekają warsztaty wokół przetwarzania odpadów, a także pokaz kulinarny „Ugotowani bez reszty”. Będzie smacznie i z korzyścią dla środowiska. Tym razem z Michałem Brysiem gotować będzie architekt miasta Marlena Happach. Pojawią się strefy warsztatowe dla dzieci „Zielona szkoła”, a dla starszych pokazy „Drugie życie rzeczy” i „Rośliny udomowione”.
Tego dnia, w godz. 16.00-18.00 odbędzie się również spacer varsavianistyczny z przewodnikiem Karolem Burskim, który przybliży uczestnikom historię placu Bankowego oraz jego okolic. Przypominamy, że przez cały okres działania letniej aranżacji dostępna jest wystawa plenerowa o historii placu, roli przestrzeni publicznych i zdrowym mieście.

Na zakończenie intensywnej soboty, o godz. 20.00 wystąpi Grzegorz Twaróg. Artysta urodził się we Wrocławiu, gdzie pod okiem późniejszych prekursorów polskiego Dubstepu szlifował technikę miksowania czarnych płyt zaczynając od Uptown Funk’u i instrumentalnego Soulu i Disco. Jego fascynacja basem początku lat siedemdziesiątych i wirtuozerskim wykorzystaniem bębnów z czasem ewoluowała w stronę współczesnych, etnicznych i rytualnych brzmień, połączonych z muzyką elektroniczną. 

Festiwal lodowy
W środku lata, w samym centrum miasta zapraszamy mieszkańców na trzydniową ucztę. W weekend, od 2 do 4 sierpnia, zachęcamy mieszkańców do udziału w festiwalu, podczas którego będą królować uwielbiane przez wszystkich lody. W dziedzinie tego klasycznego deseru wiele się zmieniło zarówno w naszym otoczeniu, jak i na świecie. Kiedyś dominowały lody z automatu i kostki „calipso”, dzisiaj ten smakołyk przeżywa swój renesans. Tradycyjne, rzemieślnicze, domowe, japońskie, tajskie, włoskie, sorbety, bez laktozy, bez cukru, z dodatkami, z polewami, na patyku czy w waflu… trudno wymienić wszystkie, nie pomijając żadnego rodzaju. W weekend od 2 do 4 sierpnia wspólnie sprawdzimy, posmakujemy, poznamy metody i tajniki wykonania lodów.

Festiwalowi będą towarzyszyły także dodatkowe atrakcje, jak walka na śnieżki w środku lata, pokazy rzeźbienia w lodzie, degustacje i muzyka na żywo.

Plac w mieście | Kolaż na Bankowym 
Co to jest plac miejski? Jaki może mieć kształt? Co widać z placu? Czy dawne place Warszawy mogą być dla nas inspiracją? Jak plac Bankowy będzie mógł wyglądać w przyszłości? Na te pytania odpowiemy już w niedzielę, 4 sierpnia, wykorzystując technikę kolażu analogowego. Zatrzymamy się i przyjrzymy architekturze placu i jego historii. Będziemy wycinać, wyklejać i tworzyć ilustracje w środku miasta. Stworzymy między innymi przestrzenną widokówkę i własny album wrażeń z placu Bankowego. Wykorzystamy archiwalne zdjęcia, architektoniczne tekstury i formy oraz stare gazety w duchu zero-waste. Zapraszamy na 3 spotkania, podczas których spojrzymy na przestrzeń miejską z innej perspektywy. Nie zabraknie atrakcji dla młodszych i tych starszych.
Pierwsze warsztaty kolażu odbędą się w niedzielę, 4 sierpnia, w godz. 12.00-14.00 – poprzedzi je krótki spacer dookoła nowej, wakacyjnej przestrzeni na placu Bankowym. Kolejne spotkania odbędą się 11 i 25 sierpnia.

W niedzielę zapraszamy również na kolejny spacer varsavianistyczny, który poprowadzi Wojciech Kacperski. Podczas spotkania uczestnicy poznają historie wydarzeń, które miały miejsce w okolicach placu Bankowego w trakcie Powstania Warszawskiego.

Zachęcamy do śledzenia profilu na Facebooku, gdzie na bieżąco pojawiają się informacje o kolejnych wydarzeniach.

Przestrzeń placu Bankowego to miejska strefa kultury i ekologii, wypełniona roślinami, wodnymi kurtynami i wygodnymi siedziskami. Projekt łączy idee poprawy jakości życia z edukacją na temat recyklingu i bogatym programem kulturalnym. Poza spotkaniami z pisarzami, organizowane są tam koncerty, animacje i warsztaty ekologiczne. Na zwiedzających czeka też m.in. wystawa plenerowa o historii placu Bankowego, roli przestrzeni publicznych i zdrowym mieście, biblioteczka, a także pawilon z jedzeniem i napojami oraz food trucki.

Działania na placu nie tylko przywołują pamięć o historycznym i zielonym placu Bankowym z fontanną. To także odpowiedź na zapisane w Strategii #Warszawa2030 potrzeby mieszkańców, dotyczące przyjaznych przestrzeni publicznych.