Type to search

Skwer na Pradze w nowej odsłonie

Podziel się

Niemal połowę skweru zajmował dziki parking. Mieszkańcy wykorzystywali go głównie jako drogę na skróty do pobliskiego sklepu oraz miejsce do wyprowadzania psów. Tymczasem obszar ten ma duży potencjał. Jego bezpośrednie sąsiedztwo jest zróżnicowane architektonicznie, tworzą je: stare kamienice, blok z lat 70-tych i nowopowstałe budynki mieszkalne. Ulica Letnia, wytyczona ok. 1875 roku, do dziś zachowała nawierzchnię z kocich łbów. Jej oświetlenie stanowią charakterystyczne dla zabytkowych części miasta latarnie – pastorały warszawskie. W pobliżu, przy ul. Szwedzkiej znajdują się zabytkowe tereny po fabryce Pollena, przy ul. 11 Listopada – dawne koszary wojskowe, a przy ul. Letniej – budynek starej piekarni – miejsce działań kulturalnych.

Modernizacja skweru pozwoliła przeobrazić go w atrakcyjną i funkcjonalną przestrzeń, która stanie się lokalnym centrum życia sąsiedzkiego. Na skwerze powstały:

  • plac zabaw dla dzieci i siłownia plenerowa,
  • alejka parkowa,
  • latarnia parkowa oraz elementy małej architektury (ławki, kosze, psie stacje oraz słup ogłoszeniowy).

Przebudowany został fragment parkingu społecznego, zostały zasadzone nowe drzewa, krzewy oraz byliny ozdobne. Został również założony trawnik.

Inicjatorem rewitalizacji tego terenu był Zarząd Praskich Terenów Publicznych, realizacja inwestycji została poprzedzona konsultacjami społecznymi w ramach projektu “Rewitalizacja – wspólna sprawa” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa. Całkowity koszt realizacji: 738 624,83 zł.

Realizujemy program rewitalizacji

Miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Są to inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i integrujące mieszkańców. Działania skupiają się w trzech dzielnicach: Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek.

Kamienice na Pradze odzyskują dawny blask

Na Pradze, w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, w modernizowanych kamienicach powstają mieszkania dla warszawiaków. Kamienica przy ul. Małej 15 przeszła metamorfozę. W maju Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy wręczył klucze pierwszym mieszkańcom. Trwa remont pięciokondygnacyjnej kamienicy z 1912 r. oraz oficyny przy ulicy Stalowej 29. To pierwszy w Warszawie projekt mieszkaniowy skierowany zarówno do osób młodszych, jak i do starszych. Na ostatnich dwóch piętrach będzie placówka pieczy zastępczej, a na pozostałych – mieszkania dla warszawiaków. Poza seniorkami i seniorami, w budynku zamieszkają osoby z innych grup wiekowych. Łącznie, oprócz lokali z przeznaczeniem na pieczę zastępczą, będzie to 12 mieszkań. Na parterze powstanie przestrzeń dla lokalnej społeczności – klubokawiarnia lub inne miejsce spotkań, którego sposób działania zostanie określony zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców.

Budynek przy ul. Łomżyńskiej 20 jest gruntownie przebudowany i rozbudowany. Będzie w nim 46 mieszkań dla warszawiaków oraz jedno mieszkanie przeznaczone dla placówki opiekuńczo-wychowawczej. Planowany termin zakończenia to sierpień 2019 r. Tuż obok, przy ul. Łomżyńskiej 26 również trwają prace modernizacyjne. Będzie to pełna przebudowa i nadbudowa czterokondygnacyjnego budynku. Ze względu na zabytkowy charakter kamienicy z 1911 r., ściana frontowa zostanie odnowiona z zachowaniem detali historycznych. Powstanie 14 mieszkań, a na czwartym piętrze i na poddaszu placówka opiekuńczo-wychowawcza. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się na początku 2020 r. Kolejna inwestycja powstaje u zbiegu ulic Skaryszewskiej i Targowej. Będzie to budynek z 85 mieszkaniami.

Natomiast przy ul. Strzeleckiej będzie budynek z 30 mieszkaniami. Trwają prace związane z opracowaniem dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

Przypomnijmy także, na obszarze objętym rewitalizacją, na Targówku przy ulicy Korzona powstaje budynek dla 64 rodzin. Kolejna inwestycja przy ul. Radzymińskiej to budynek z 215 mieszkaniami, w tym z jednym przeznaczonym na pieczę zastępczą. Przy ul. Chyrowskiej będzie budynek z 25 mieszkaniami – mamy już pozwolenie na budowę, wkrótce TBS ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji. Mieszkania powstaną w pierwszym kwartale 2021 r.