Type to search

Sportowcy Onko-Olimpiady w ratuszu

Podziel się

Onko-Olimpiada to wyjątkowe, międzynarodowe igrzyska sportowe, dedykowane młodym pacjentom onkologicznym, dla których współzawodnictwo sportowe i treningi są nie tylko świetną zabawą, ale także drogą powrotu do zdrowia. Przyjacielskie zmagania pozwalają zapomnieć o chorobie i trudnych przeżyciach, dając jednocześnie zawodnikom okazję poznania nowych osób o podobnych doświadczeniach życiowych i zawarcia międzynarodowych przyjaźni.

– Cieszę się i jestem dumna, że Warszawa może uczestniczyć w organizacji tak niezwykłego wydarzenia, jedynej takiej sportowej imprezy na świecie, jaką jest Onko-Olimpiada. O sportowej pasji, harcie ducha i umiejętnościach dzieci świadczą medale, których w tym roku wręczono aż 294. Jednak najmocniejszą stroną igrzysk jest to, że nie współzawodnictwo i wyniki sportowe są tu najważniejsze, ale świetna zabawa w gronie rówieśników, wzajemne wsparcie i przede wszystkim radość z pokonania choroby. W tegorocznej odsłonie imprezy wystartowało 214 zawodników i należy podkreślić, że każdy z nich jest zwycięzcą, bez względu na to, które zajął miejsce – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

W spotkaniu wzięli udział również Tomasz Mencina, burmistrz dzielnicy Bielany oraz Magdalena Lerczak, wiceburmistrz Bielan. Młodym olimpijczykom towarzyszyli opiekunowie i Tomasz Osuch, prezes Fundacji Spełnionych Marzeń.
W dniach 23-26 sierpnia br., na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyła się już VII edycja Onko-Olimpiady, pełna uśmiechów, radości, a także pasji i zaciętości. Zawodnicy nie odpuszczali, a ich wyniki mówią same za siebie. W tym roku w sportowych zmaganiach wzięło udział 18 drużyn, w tym aż 6 drużyn zagranicznych z Litwy, Słowacji, Rumunii, Ukrainy oraz Turcji.

W sumie w igrzyskach wystartowało aż 214 zawodników. W każdym przypadku wiążąca była opinia lekarska o możliwości przystąpienia danego zawodnika do igrzysk i udziału w zmaganiach w danej dyscyplinie. Konkurencje w których brali udział mali zawodnicy dobrane zostały zgodnie z możliwościami dzieci i ich kondycją psychofizyczną.
Dzieci wzięły udział w zawodach lekkoatletycznych: bieg na 60 oraz 100 metrów, skok w dal z miejsca i z rozbiegu, pchnięcie kulą, rzut piłeczką palantową, w zawodach tenisa stołowego. 

Wśród konkurencji znalazły się również: badminton, pływanie, łucznictwo oraz w zawody piłki nożnej. Odbyła się także konkurencja specjalna: chód z asystą. Na zakończenie wszystkim uczestnikom rozdane zostały medale honorowe za wyjątkową waleczność.
Kolejna edycja tej niezwykłej imprezy odbędzie się w 2020 r. Jednak na następne wydarzenie sportowe, organizowane przez Fundację Spełnionych Marzeń, młodzi sportowcy będą musieli poczekać jedynie niecały rok. Po tym czasie, jak ogłosił Tomasz Osuch, prezes Fundacji Spełnionych Marzeń, odbędą się rozgrywki pierwszej w Europie ligi piłkarskiej dla młodzieży z rakiem, nowo założonej przez Fundację.

Organizatorem igrzysk jest Fundacja Spełnionych Marzeń we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.