Type to search

Sztuka współpracy! Zostań stypendystą m.st. Warszawy

Podziel się

System stypendialny pozwala realizować artystyczne projekty najbardziej obiecującym i oryginalnym twórcom, którzy nie występują w imieniu żadnej instytucji czy organizacji pozarządowej. Stypendyści reprezentują różnorodne dziedziny sztuki: literaturę, sztuki wizualne, teatr, film, muzykę, taniec.

– Stypendia artystyczne to inwestycja w talenty, idee, projekty, której efekty widać w Warszawie. Dotychczas wsparliśmy finansowo 282 twórców przeznaczając na to 6,5 mln zł. Dzięki wsparciu twórców powstają książki, przedstawienia teatralne, gry edukacyjne, filmy czy też instalacje artystyczne – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

 

Korzystając z doświadczeń stypendystów oraz wiedzy eksperckiej miasto wprowadziło zmiany w procedurze stypendialnej, w tym m.in. podział na debiutantów i twórców z dorobkiem. Udoskonalony system przyznawania stypendiów uwzględnia różnorodność dziedzin sztuki, wspiera dzieła nowe, jak też skierowane ku dziedzictwu kulturowemu stolicy. W 2018 roku 58 twórców otrzymało stypendia. Najwięcej projektów stypendialnych realizowanych jest w dziedzinie sztuk wizualnych i literatury oraz w zakresie upowszechniania kultury. W kampanii promującej tegoroczną edycję przypominamy dzieła, które zdobyły uznanie warszawiaków i powstały dzięki wsparciu m.st. Warszawy, jak książka Remigiusza Ryzińskiego „Foucault w Warszawie” czy instalacje artystyczne Agnieszki Wasilewskiej i Annie Marczak w Ogrodzie Saskim wraz z przewodnikiem „Saski nie śpij!”. Zapowiadamy również te oczekiwane w tym roku m.in.: koncert na dwa fortepiany Jarosława Siwińskiego oraz film Elizy Godlewskiej „Spotkajmy się w SPATIFIE”.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski mogą składać zarówno twórcy z dorobkiem jak i debiutanci do dnia 15 listopada br. Szczegółowe informacje pod nr telefonu: +48 22 44 30 354 (od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-15.00) lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: stypendia_artystyczne@um.warszawa.pl

Więcej na stronie http://www.kulturalna.warszawa.pl/stypendia-artystyczne.html

Poprzedni Artykuł
Następny Artykuł