Type to search

Tablica prezydenta Wilsona na placu jego imienia

Podziel się

Thomas Woodrow Wilson był jednym z ojców amerykańskiej myśli politycznej, reformatorem, idealistą i liderem politycznym, który przeprowadził Stany Zjednoczone przez okres konfliktu o niespotykanej w ówczesnym świecie skali. Był również wielkim przyjacielem Polaków i ambasadorem sprawy polskiej niepodległości w okolicznościach powojennego chaosu i upadku europejskich mocarstw. Po 123 latach polskich snów o niepodległości oraz przeszło sto lat od przedstawionej przez Prezydenta Wilsona wizji, żyjemy w suwerenny państwie i mieście wolności, Warszawie, goszcząc naszych amerykańskich przyjaciół i sojuszników – mówił w czasie uroczystości Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Kiedy tu stoję moje serce napełnia się dumą. Kto by pomyślał, że m.in. dzięki przyjaźni prezydenta Wilsona z Ignacym Paderewskim powstanie jego słynny czternastopunktowy program. Dziś po stu latach od tamtych wydarzeń Stany Zjednoczone i Polska wciąż cementują swoją przyjaźń. To dla mnie emocjonujące stać tutaj dziś, w wolnej Polsce – powiedziała podczas odsłonięcia tablicy Jej Ekscelencja Georgette Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Tablica upamiętniająca Thomasa Woodrowa Wilsona prezydenta USA, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, odznaczonego Orderem Orła Białego zawisła na placu noszącym jego imię, na ścianie kamienicy pod numerem 2.

Obszerny opis działań prezydenta Wilsona, jako orędownika niepodległości Polski, został umieszczony na module Miejskiego Systemu Informacji, ufundowanym przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Polsce i byłego ambasadora USA pana Paul W. Jones’a. Jest tam m.in. wspomnienie słynnego czternastopunktowego orędzia do Kongresu z 8 stycznia 1918 r., które miało niebagatelne znaczenie dla odrodzenia się suwerennego państwa polskiego. Trzynasty punkt jego wystąpienia brzmiał: „Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową.”

Poprzedni Artykuł
Następny Artykuł