Type to search

Warszawa przyciąga coraz więcej turystów

Podziel się

W Warszawie odnotowaliśmy 16 mln przyjazdów gości na jeden dzień i 9,7 mln przyjazdów turystów z noclegiem. Podróżujący do stolicy spędzili w mieście średnio nieco ponad cztery i pół dnia. Spośród turystów zagranicznych najczęściej przyjeżdżali do nas Niemcy, Amerykanie i Brytyjczycy.

Warszawa oferuje wszystkim przyjezdnym wiele różnorodnych atrakcji. Rekordy popularności biją takie miejsca jak Stare Miasto, Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego i Zamek Królewski czy Muzeum Polin.

Zainteresowaniem zaczął cieszyć się odpoczynek nad Wisłą. Turyści mają do dyspozycji nowoczesne bulwary, po których mogą spacerować lub jeździć na rowerach oraz plaże, gdzie są miejsca do opalania się i aktywnego wypoczynku – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Popularność zyskuje również warszawska Praga. Jej autentyczna atmosfera, nietuzinkowe klubokawiarnie i artystyczne galerie sprawiły, że portal ekonomiczny „Business Insider” zaliczył dzielnicę do czołówki „najfajniejszych dzielnic w Europie”, a portal podróżniczy „Skyscanner” uznał ją, obok placu Zbawiciela, za jedno z najbardziej hipsterskich miejsc na świecie.  

Turyści doceniają atrakcje, zabytki, zróżnicowaną ofertę gastronomiczną i kulturalną oraz nowo powstałe miejsca, a warszawiaków postrzegają jako ludzi przyjaznych. Chętnie przyjechaliby tu ponownie i zarekomendowaliby Warszawę swoim znajomym. W 10-punktowej skali atrakcyjności oceniają nasze miasto aż na 8,66.

Zeszły rok był niezwykle owocny dla warszawskiej branży turystycznej, w tym lotniczej. W ciągu ostatnich 5 lat Lotnisko Chopina zanotowało wzrost liczby obsłużonych pasażerów o 64% – aż o 23% w ostatnim roku. W sezonie letnim w 2017 roku turyści mogli do nas przylecieć z 99 kierunków w Europie, z 8 w Azji, 5 w Ameryce Północnej, 4 w Afryce oraz z 3 na Bliskim Wschodzie.

Wzrost liczby odwiedzających przekłada się na nowe miejsca pracy oraz większe przychody przedsiębiorców. Ponadto z badań wynika, że turyści wydają w Warszawie coraz więcej: podczas pobytu średnio 810 zł, czyli o 10% więcej niż w roku poprzednim. W 2017 roku najwięcej wydali u nas Japończycy (przeciętnie 3,7 tys. zł) oraz Amerykanie (2,3 tys. zł). Warszawskie hotele, hostele i inne obiekty noclegowe udzieliły łącznie 6,2 mln noclegów – blisko 9% więcej niż w 2016 roku.

Pełne dane dotyczące wielkości ruchu turystycznego, bazy noclegowej, najważniejszych stołecznych atrakcji i turystyki biznesowej w wersji językowej polskiej i angielskiej znajdują się pod adresem: https://warsawtour.pl/raporty-i-statystyki/.
Raport „Turystyka w Warszawie” przygotowało Stołeczne Biuro Turystyki.