Type to search

Warszawiacy dbają o czyste powietrze

Podziel się

W sezonie grzewczym przypominamy mieszkańcom, by korzystali z ekologicznych paliw, rozważnie zużywali energię i nie palili śmieci. Podkreślamy również, że do marca mogą składać wnioski o dofinansowanie do modernizacji kotłowni. Dzięki miejskim dotacjom od zeszłego roku w ponad 650 lokalach zlikwidowano kotły bądź piece na paliwo stałe i zastąpiono je nowym źródłem ciepła. Co więcej, ponad 500 kolejnych gospodarstw korzysta już z miejskiej sieci ciepłowniczej. Nawet najmniejsze decyzje podejmowane dzisiaj, mają wpływ na nasze środowisko i przede wszystkim, na zdrowie warszawiaków. Spalanie plastikowych butelek, mułu czy mokrych liści truje nie tylko ludzi, ale również zwierzęta i rośliny. Troska o przyrodę i czyste powietrze to jedno z najważniejszych zadań władz miasta – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Właściciele ogrodów zbierający trawę, liście oraz drobne gałęzie przekazują odpady firmom, które współpracują z miastem. Mieszkańcy mają szansę oddać pozostałości po jesiennych porządkach do końca listopada. Jeśli chcą zorganizować dodatkowy odbiór, mogą zgłosić swoją potrzebę dzwoniąc na nr 19115 bądź wysłać wiadomość za pomocą strony warszawa19115.pl. Dokładny harmonogram odbioru z poszczególnych dzielnic znajduje się tutaj.

Ekodotacje na wymianę „kopciuchów” do 100%

Od września warszawiacy składają wnioski o dofinansowanie wymiany pieca bądź przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. W ramach programu zarówno indywidualni mieszkańcy jak i wspólnoty mogą otrzymać od 7 tys. zł do nawet 20 tys. zł na ekoinwestycję zaplanowaną na 2019 rok. Potrzebne formularze dostępne są na stronie internetowej, w Biurze Ochrony Środowiska i w Wydziałach Obsługi Mieszkańców. W przypadku wątpliwości przy wypełnianiu wniosków, warszawiacy mogą poprosić o pomoc pracowników BOŚ.

W stolicy dofinansowujemy inwestycje, które prowadzą do zastąpienia starego kotła na ciepło sieciowe albo gazowe. Zależy nam na zmniejszeniu ilości używania węgla o niskiej jakości. Palenie nieekologicznych tworzyw, nawet w nowym piecu, może szkodzić naszym bliskim i sąsiadom – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

Osoby, które chcą skorzystać z dotacji na modernizację kotłowni, ale nie mają pieniędzy na wkład własny do inwestycji, mogą ubiegać się o „Zielone wsparcie do 100%”. W ramach programu warszawiacy otrzymują nawet całkowite dofinansowanie na wymianę tzw. „kopciuchów”. Wsparcie udzielane jest na podstawie kryteriów dochodowych, po złożeniu wniosku w ośrodku pomocy społecznej. Szczegóły na temat warunków programu dostępne są tutaj.

„Smogowozy” wyjechały na ulicę

Specjalny odział funkcjonariuszy ze Straży Miejskiej wyruszył na ulice Warszawy. Za pomocą pięciu mobilnych laboratoriów patrole kontrolują jakość powietrza. Strażnicy są wyposażeni w czujniki oraz kamery i mogą zlokalizować miejsca tzw. niskiej emisji, gdzie palone są zabronione substancje. Funkcjonariusze mają prawo wejść na posesję, jeśli zauważą nielegalne paleniska. Od listopada br. będą mieli też dodatkowe uprawnienia do wystawienia mandatu za wykroczenia związane z zanieczyszczaniem powietrza.

– Uchwała antysmogowa obowiązuje mieszkańców całego Mazowsza. Od lipca tego roku nie można ogrzewać domów mułem, wilgotnym drewnem i węglem brunatnym. Do końca 2022 r. z województwa mają zniknąć wszystkie „kopciuchy” na węgiel lub drewno niespełniające ekologicznych norm. Warszawiacy mają niecałe cztery lata na modernizację swoich kotłowni, dlatego warto skorzystać z dofinansowania już teraz – przypomina Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Miejscy funkcjonariusze posiadają podręczne higrometry, czyli urządzenia do pomiaru wilgoci. Podczas kontroli przykładają niewielki przyrząd do powierzchni drewna i w ciągu kilku sekund mogą sprawdzić, czy pieńki do kominka lub pieca spełniają przyjęte standardy.

Warszawiacy muszą uważać przy kupnie drewna. Obecnie w Internecie jest dużo ofert z niepewnych źródeł i nie wszystkie paliwa spełniają mazowiecką normę. Teraz, według uchwały zawartość wody w drewnie nie może przekraczać 20 procent – mówi Grażyna Sienkiewicz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy. – Starajmy się nie używać kominków, gdy nie ma takiej potrzeby, a tym bardziej, jeśli nie spełniają one normy Ecodesign. To także jest źródło groźnych pyłów – dodaje.

Edukacja i powiadomienia

Walka o czyste środowisko to również uświadamianie mieszkańcom stolicy skali problemu. Taką rolę odgrywa m.in. Warszawski Indeks Powietrza informujący o stanie jakości powietrza danego dnia. Teraz akcję #OddychajWarszawo wspierają edukatorzy. Spotykają się z mieszkańcami i w prostych słowach tłumaczą na czym polega tzw. niska emisja. W tym sezonie grzewczym zapukają do 1850 drzwi na Białołęce, Mokotowie, w Ursusie i Włochach. Relację z ich pracy można zobaczyć tutaj.

Działania stolicy poprawiające jakość powietrza prowadzone są od 12 lat w trzech obszarach: transport, zieleń i energia. Akcja edukacyjna #OddychajWarszawo od 2016 roku uświadamia warszawiaków, jak ważna jest zmiana ich codziennych postaw – korzystanie z komunikacji publicznej, docieplanie budynków i dbałość o miejską zieleń. Kolejna edycja kampanii ma na celu nakłonienie mieszkańców stolicy do korzystania z systemu dofinansowań, które wspierają inwestycje związane z ochroną środowiska.

W ciągu ostatnich lat przyczyniliśmy się do wielu zmian – znacząco zmniejszyliśmy emisję zanieczyszczeń przemysłowych i zbudowaliśmy największy w Unii Europejskiej system miejskiej sieci ciepłowniczej, z którego korzysta już 80% mieszkańców stolicy. Warszawiacy cieszą się z  nowych tras komunikacji miejskiej, jeżdżą ekologicznymi autobusami, tramwajami oraz korzystają z kolejnych kilometrów rowerowych ścieżek. Dzięki nowo powstałym parkom, skwerom i posadzeniu kilkuset tysięcy drzew tereny zieleni stanowią obecnie 40% przestrzeni miasta. Duża liczba roślin oczyszcza powietrze, łagodzi skutki wysokich temperatur, wytwarza korzystny mikroklimat.

Środki na ekodotacje przyznawane są na podstawie Uchwały nr XXXVIII/975/2016 Rady m.st. Warszawy z dnia 15 grudnia 2016 r. w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji na terenie m.st. Warszawy, służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej.

Wsparcie przyznawane jest na podstawie Uchwały Rady m.st. Warszawy nr LXIII/1745/2018 z dnia 22 marca 2018 r. oraz Zarządzenia nr 812/2018 Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 22 maja 2018 r.