Type to search

„Wejdźmy w buty” małego króla

Podziel się

Wystawa osnuta jest wokół książki Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”, która powstała pod wpływem ówczesnych wielkich wydarzeń politycznych – końca wojny, odrodzenia i odbudowy kraju. Korczak napisał ją pragnąc wyjaśnić dzieciom, jakie są mechanizmy sprawowania władzy oraz jak wielki trud i odpowiedzialność wiążą się z rządzeniem państwem.

Pretekstem do tego spotkania jest setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji Muzeum przypomina trudy i wyzwania odbudowy państwa oraz niezwykłą postać Janusza Korczaka, pedagoga i społecznika, prekursora praw dziecka. Przede wszystkim jednak zaprasza do zanurzenia się w fantastyczny świat powieści Król Maciuś Pierwszy. Proponuje „małym i dużym dorosłym” pasjonujące spotkanie z małym królem, pełne angażujących zadań i wspólnej zabawy w bajkowej scenografii.

Wchodzący na wystawę napotkają najpierw dostosowaną do potrzeb dzieci niewielką ekspozycję historyczną, która z pomocą ciekawej ikonografii, oryginalnych obiektów i filmu animowanego opowie o tym, „co wydarzyło się 100 lat temu”. Przechodząc ze świata historii do świata fantazji, zwiedzający dosłownie „wejdą” do książki Król Maciuś Pierwszy i zapoznają się z jej narracją i głównymi problemami nurtującymi małego bohatera.

Z prośbą o wykonanie ilustracji do tej części wystawy Muzeum zwróciło się do Iwony Chmielewskiej, wybitnej ilustratorki, autorki wielu tzw. książek artystycznych (artbooków), w których obraz i słowo pomysłowo uzupełniają się i tworzą wspólny symboliczny przekaz.

Po opuszczeniu labiryntu powieściowej narracji znajdziemy się w dużej otwartej przestrzeni gier i zabaw, w której dzieci i dorośli zostaną zaproszeni do rozmowy i refleksji nad uniwersalnymi zagadnieniami dotyczącymi zarówno organizacji państwa, jak i mniejszej, lokalnej wspólnoty. Poprzez angażujące i pobudzające wyobraźnię zadania – maszynę do głosowania, kalejdoskop czy wagę z wydatkami – wspólnie zastanowią się nad tym, co to znaczy rządzić, podejmować decyzje i gospodarować budżetem. I wreszcie – jakie prawa mają ludzie, obywatele, dzieci?

W trakcie trwania wystawy w muzeum odbywają się liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne dla dzieci i dorosłych oraz realizowany jest program edukacyjny skierowany do przedszkoli, szkół i nauczycieli. 

11 listopada (niedziela), godz. 10.00, wstęp wolny,

Otwarty wernisaż wystawy „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości”

W dniu Święta Niepodległości zapraszamy dzieci wraz z opiekunami i opiekunkami na wielki otwarty wernisaż wystawy dla dużych i małych dorosłych „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości”.

  • 10.00-20.00 – Bezpłatny wstęp na wystawę czasową
  • 11.00 – Uroczyste przecięcie wstęgi
  • 11.00 – 17.00 – AniMaćki na wystawie – spotkania edukacyjno-warsztatowe o otwartej i swobodnej formule. Muzealni animatorzy zaproszą Was do wspólnej podróży po Polsce Króla Maciusia. Dostaniecie dodatkowe wskazówki, zadania, zaproszenie do zabawy. Będzie czas na rozmowę, pobudzanie kreatywności i inspirowanie do niestandardowych rozwiązań.
  • 12.00 i 15.00 – Spotkania i spacery z kuratorkami wystawy – zbiórka na wystawie przed „wejściem do książki”.
  • 11.00–17.00 – Warsztaty twórcze. Stanowiska twórczej pracy staną w przestrzeni całego muzeum. Powstaną na nich niezwykłe pamiątki z wystawy – przypinki, drewniane zabawki, czy malowane królestwa.