Type to search

Zimowe dokarmianie ptaków

Podziel się

Ptaki potrzebują zimą naszego wsparcia. Mieszkańcy chętnie dokarmiają ptaki, jednak muszą pamiętać, by podawać im odpowiedni pokarm. Pieczywo bardzo szkodzi zwierzętom, dlatego rozpoczynamy kolejną kampanię edukacyjną, w której mówimy, jak powinna wyglądać ptasia stołówka – mówi Grażyna Sienkiewicz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska.

Dokarmianie skrzydlatych zwierząt w Warszawie rozpoczyna się wraz z nadejściem ujemnych temperatur bądź śniegu. Ponieważ zwierzęta szybko przyzwyczajają się do regularnych posiłków w jednym miejscu, nie można przerywać dosypywania nasion aż do odwilży. Pokarm nie powinien leżeć na ziemi – najprościej jest zamontować tradycyjny karmnik bądź wykonany z doniczki lub plastikowych butelek.

Ptasia stołówka

Podawana karma powinna być czysta, sucha i wydawana w ograniczonej ilości, aby nie zamarzła. Ptaki, które latają po podwórkach i parkach, najchętniej zjadają łuskane ziarno słonecznika. Są to m.in. sikory, kowaliki, dzięcioły, dzwońce, szczygły, wróble, trznadle, mazurki, gołębie, kawki i gawrony. Kosy i kwiczoły dziobią też jabłka zostawione na gałązkach krzaków. Gołębie, wrony, gawrony i kawki można dokarmiać pszenicą lub kaszą (z wyjątkiem prażonej kaszy gryczanej). Ptaki krukowate są smakoszami orzechów włoskich. Z kolei łabędzie i kaczki najchętniej żywią się ziarnami zbóż, np. pszenicą i mieloną kukurydzą, a także surowymi lub gotowanymi, drobno pokrojonymi warzywami. Mieszanki te nie powinny być zatapiane w wodzie, tylko pozostawiane na brzegu zbiornika. Ważne, by jedzenie nie zawierało soli bardzo szkodzącej zwierzętom. Ptakom, w trakcie mrozów, trudno jest też ugasić pragnienie i czyścić pióra. Mieszkańcy mogą im pomóc wystawiając miski z czystą wodą.

Miłośnicy skrzydlatych zwierząt dbają o karmniki na bieżąco usuwając zaległe, zgniłe resztki i odchody. Dla bezpieczeństwa pokarm podają w zacisznym miejscu, oddalonym od kotów i innych drapieżników, blisko krzewu bądź niskiego drzewa.

Warszawskie kaczkomaty

Wraz z rozpoczęciem chłodnych dni w parkach uruchomione zostały z kaczkomaty. To urządzenia do bezpłatnego wydawania pokarmu dla wodnych ptaków. Niektóre wyposażone są w elektroniczne urządzenie programujące godziny karmienia. Automat wydziela też konkretną porcję mieszanki zbóż, dzięki czemu zwierzęta nie są narażone na przekarmienie. Warszawiacy spotkają je w parku Olszyna, Szczęśliwickim,  przy potoku Służewieckim i niedaleko ul. Sarmackiej w Wilanowie.

O „ptasiej stołówce” oraz zasadach dokarmiania można dowiedzieć się więcej zaglądając również do zakładki Biura Ochrony Środowiska „zwierzęta w mieście”.