Type to search

Zimowe warsztaty w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

Podziel się

Dzieci podczas warsztatów Lasów Miejskich odkrywają świat warszawskiej przyrody. W kabackim ośrodku pierwsze dwie soboty grudnia będą wypełnione animacjami:

  • 1 grudnia, godz. 10.30-11.30, rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat

Dzika Odyseja – niezapomniane safari po polskich parkach narodowych – najmłodsi wysłuchają opowieści o dzikiej przyrodzie chronionej w parkach narodowych. Interaktywna prezentacja będzie przeplatana wspólną grą na bębnach. Zapisy dostępne tutaj.

  • 1 grudnia, godz. 10.00-11.00, rodziny z dziećmi w wieku 2-3 lata

Leśna sensoryka dla smyka – jak smakuje las? – maluchy przeniosą się do świata pełnego smaków lasu. Na zajęciach dzieci poznają rośliny, które można wykorzystać w kuchni i pod okiem prowadzących przygotują z nich kilka dań. Zapisy dostępne tutaj.

  • 8 grudnia, godz. 11.00-15.00

Dzień otwarty – uczestnicy spotkania przygotują świąteczne upominki i ozdoby z wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak gałązki, liście i szyszki. Fani zajęć plastycznych poznają technikę plecenia naturalnych stroików i dekorowania okazjonalnych kartek i zawieszek. Miłośnicy kuchni przygotują słodkości z igłami sosny, a amatorzy zwierząt nauczą się zlepiania bombek z nasionami dla ptaków. Wstęp wolny.  

Wycieczki dla szkół i przedszkoli

Lasy Miejskie Warszawa organizują bezpłatne zajęcia dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Lekcje wprowadzają młodych mieszkańców w świat leśnych roślin i zwierząt, a jednocześnie są dawką ruchu na świeżym powietrzu. Przez 90 minut dzieci poznają ciekawostki na temat drzew, uczą się podstawowych zasad zachowania w lesie i dowiadują się jak dbać o środowisko. Zajęcia stacjonarne i terenowe odbywają się w ośrodku CEPL oraz Lesie Kabackim od poniedziałku do czwartku, natomiast w piątki warsztaty prowadzone są w pozostałych kompleksach leśnych. Zgłoszenia można przesyłać za pośrednictwem platformy internetowej. Wśród oferty zajęć znajdują się m.in.:

  • Poznać, doświadczyć, zrozumieć – zima – przedszkole,
  • Leśne po(rachunki) – przedszkole, szkoła podstawowa klasy I-III,
  • Ptasia stołówka – przedszkole, szkoła podstawowa klasy I-III,
  • Leśni deweloperzy – szkoła podstawowa klasy IV – VIII,
  • Leśne miary i pomiary – szkoła podstawowa klasy IV – VIII, szkoły ponadpodstawowe,
  • Laboratorium przyrody – szkoła podstawowa VII-VIII, szkoły ponadpodstawowe.

Pełen opis zajęć znajduje się tutaj. Opiekunowie grup o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych mogą przekazać swoje sugestie i prośby za pomocą maila edukacja@lasymiejskie.waw.pl albo dzwoniąc do ośrodka na nr tel. 506 395 592.

Lasy miejskie Warszawy rozciągają się na powierzchni około 8100 hektarów, co stanowi około 15% powierzchni stolicy. To niezwykłe bogactwo fauny i flory. W Warszawie najczęściej spotkać można sarny i dziki, ale występują tutaj również łosie, bobry, kuny, lisy czy borsuki.  Dlatego, poza dbałością o drzewostan, leśnicy troszczą się również o jego mieszkańców. Szczególną opiekę sprawuje Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt „Marysieńka”, niosący pomoc dzikim zwierzętom, które z powodu wypadków i innych zdarzeń losowych wymagają opieki, leczenia i rehabilitacji. W 2018 roku miasto udzieliło pomocy 652 dzikim zwierzętom. Od początku swojego istnienia ośrodek odwiedziło 5809 pacjentów. Zadaniem Lasów jest również edukacja, a zajęcia są prowadzone m.in. w kabackim Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.