Type to search

Żonkile przypomną o bohaterach powstania

Podziel się

Akcja Żonkile

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, już po raz siódmy wolontariusze przekażą warszawiakom papierowe żonkile – symbol pamięci. Do akcji zgłosiła się rekordowa liczba chętnych, by zostać jej wolontariuszem lub wolontariuszką – ponad 2,5 tysiąca. Podczas akcji Żonkile w tym roku rozdanych zostanie 200 tysięcy kwiatów. – 19 kwietnia jest dla mnie wyjątkowym dniem w roku. Jako wolontariuszka akcji Żonkile właśnie tego dnia mam wrażenie, że robię coś bardzo ważnego dla pamięci historycznej Warszawy, Polski, a nawet całej Europy i świata. Żonkil wręczany przechodniom jest dla mnie nie tylko przypomnieniem tragicznych wydarzeń i oddaniem hołdu heroicznie walczącym powstańcom, ale przede wszystkim niesie nadzieję, że taki scenariusz już nigdy się nie powtórzy. Wyjątkowe jest dla mnie również to, że tę pamięć i nadzieję mogę nieść z bardzo różnymi ludzi, których tego dnia łączy jeden wspólny cel – zauważa Agnieszka Sochal, która regularnie wspiera akcję.

Akcja Żonkile to ważny projekt edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim. Ten desperacki zryw jest na świecie symbolem walki o godność. Akcją Żonkile chcemy sprawić, by pamięć o powstaniu stała się częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów i jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Powstania Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. W 2019 r. mija 100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci Marka Edelmana.

Do grona ambasadorówakcji Żonkile dołączyli w tym roku: Ewa Błaszczyk, Monika Brodka, Maria Dębska, Kortez, Bartosz Kurek, Marian Turski i Adam Woronowicz. W kampanii pod hasłem Łączy nas pamięć z ich udziałem najważniejsze jest rozpowszechnianie symbolu żonkila jako symbolu szacunku oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.  – Uważam, że musimy pamiętać o naszej wspólnej historii. Myślę, że musimy skupiać się na rzeczach, które nas łączą, a łączy nas wspólna pamięć. Dlatego jestem zaszczycona dołączeniem do akcji Żonkile, organizowanej przez  Muzeum POLIN – mówi ambasadorka akcji Żonkile, aktorka Maria Dębska.

76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – spotkania, spacer

Do akcji włączają się szkoły, biblioteki i inne instytucje z całej Polski, organizując różne działania wpisujące się w obchody 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Będzie ich ponad 1000, ale wciąż mogą one zgłaszać swój udział w akcji Żonkile poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie Muzeum POLIN do 15 kwietnia. Nauczyciele i przedstawiciele współpracujących instytucji mają do dyspozycji specjalne materiały dydaktyczne.

Spotkania i spacer wokół rocznicy powstania

„Śladami powstania w getcie warszawskim” – pod takim hasłem obędzie się spotkanie Wędrującego Uniwersytetu Muranowskiego w sobotę, 13 kwietnia o 16.00. Przewodniczka miejska Renata Płotczyk przybliży historię powstania w getcie warszawskim i związków tego wydarzenia z obszarem Muranowa. Spotkanie rozpocznie się w sali pomnikowej Muzeum POLIN, a ciąg dalszy będzie miało podczas spaceru po okolicy. Wstęp wolny.

We wtorek, 16 kwietnia o 18.00 zaś, w ramach obchodów rocznicy powstania w getcie warszawskim, Muzeum POLIN zaprasza na spotkanie „Żonkile Marka Edelmana. O pamięci, solidarności i odpowiedzialności”, o Marku Edelmanie jako powstańcu, lekarzu i obrońcy praw człowieka. Fragmenty książek „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall oraz „I była miłość w getcie” Marka Edelmana i Pauli Sawickiej przeczytają Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski. W rozmowie wezmą udział: Paula Sawicka, dr Aga Żuchowska, Witold Bereś i Konstanty Gebert. Rozmowę poprowadzi Anna Wacławik-Orpik z Radia TOK FM. Wstęp wolny.