Type to search

Żonkile przypomną o podopiecznych hospicjów

Podziel się

W wydarzeniu udział wezmą: Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy, Tomasz Mencina burmistrz dzielnicy Bielany, Magdalena Lerczak, zastępca burmistrza dzielnicy Bielany, ks. Władysław Duda, dyrektor Archidiecezjalnego Zespołu Domowej Opieki Paliatywnej, a także dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 133.

Dlaczego żonkile są symbolem ruchu hospicyjnego i Pól Nadziei? Te żółte, delikatne kwiaty już w czasach starożytnych były symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie. Dzisiaj żonkile są symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową. Co roku w jesienią w geście solidarności z osobami znajdującym się w terminalnym okresie choroby nowotworowej, w wielu miejscach na świecie, tysiące ludzi sadzi żonkile, propagując zasady opieki paliatywnej poprzez edukację społeczną oraz kwestując na rzecz hospicjów. Ogólnopolska Kampania Pól Nadziei rozpoczyna się jesienią uroczystym tworzeniem ogrodów lub kwietników żonkilowych w wielu miastach w Polsce. Żonkile są sadzone przez gości honorowych, wolontariuszy hospicyjnych oraz młodzież i dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów czy liceów. Każde miejsce jest dobre – okolice urzędów, szkół i przedszkoli, kościołów czy parków.

W tym roku do kampanii żonkilowej dołącza się Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej. Akcja jest realizowana dzięki wsparciu m.st. Warszawy i Dzielnicy Bielany.

Historia „Pól Nadziei” w Polsce

Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei, przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszego towarzyszenia w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.

Pola Nadziei są programem, który został stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Ideą programu jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów w Wielkiej Brytanii, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los terminalnie chorego człowieka. W 1998 roku Organizacja MCCC w Edynburgu obchodziła swoje 50-lecie.