Type to search

Życie w stylu zero waste

Podziel się

W weekend, w godz. 12.00-18.00, w Strefie kreatywnych będzie można znaleźć ekologiczne wzornictwo, biżuterię, zabawki i ubrania. Nie zabraknie wystawców korzystających z ekologicznych surowców i zrównoważonych rozwiązań oraz tych, którzy nadają drugie życie rzeczom. Partnerem wydarzenia jest Przerób-My – inicjatywa, która powstała, aby promować prawdziwe rękodzieło, rzemiosło oraz propagować ideę upcyklingu. 

W sobotę w wyjątkowym miejscu – klubokawiarni Praska (ul. Brzeska 32) – o godz. 14.00 odbędzie się gotowanie z wiceprezydentem m.st. Warszawy Michałem Olszewskim, podczas którego poznamy tajniki kuchni wegańskiej i gotowania less waste.

Jeśli nie wiesz, co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami, takimi jak ubrania, książki czy płyty CD, będzie można wymienić je bezgotówkowo podczas Otwartego wymiennika organizowanego przez Armię Zbawienia (w sobotę, 13 lipca, od godz. 16.00) lub sprzedać podczas wyprzedaży garażowej (w niedzielę, 14 lipca, od godz. 12.00). 

Podczas warsztatów introligatorskich „Zrób sobie notes!”, których organizatorem jest Galeria Wileńska, dowiemy się, jak wykorzystać niezapisane strony z zeszytów, z kalendarzy, a także różnorodne pojedyncze kartki. Połączymy je w jeden nowy notes techniką szycia japońskiego. Dzięki temu zyskamy nową rzecz na bazie starych oraz poznamy technikę wykonania, którą będzie można wykorzystywać już samodzielnie w domu. Zachęcamy do przynoszenia swoich kartek, które przydadzą się do tworzenia.

W niedzielę, 14 lipca, Monika Rakowska, w ramach Mobilnego warsztatu ARTystycznego, nada drugie życie wyrzuconym przedmiotom. Ławka stworzona przez artystkę to przestrzeń odpoczynku, wyciszenia i medytacji. Pełna dekoracji ze śmieci organicznych i odpadów, zwróci uwagę przechodniów i będzie współgrać z naturalnym otoczeniem. Instalacja będzie czymś z ziemi, z natury – wolnym od plastiku i sztuczności. Mobilny Warsztat ARTystyczny to wakacyjny cykl spotkań z artystami, którzy wraz z mieszkańcami tworzą instalacje artystyczne. Każde ze spotkań prowadzi inny artysta/artystka. Zapraszamy do wspólnego tworzenia.

Również w niedzielę odbędą się bezpłatne warsztaty dla rodzin  „Żyć oszczędnie, zdrowo i ekologicznie”. Realizowane są w ramach projektu do budżetu partycypacyjnego pt. „Praga bez śmieci – kampania edukacyjna na rzecz bezodpadowej Pragi”.

Wieczorami zapraszamy na koncerty. W Oparach Absurdu (ul. Ząbkowska 6) zagrają w piątek, 12 lipca, Christine & The Blue Drags!, a w sobotę, 13 lipca, Taylore Moore. Również w sobotę, w BarBazaarze, będzie można doświadczyć wyjątkowego klimatu znad Sekwany. Szykuje się muzyka na żywo i świetna zabawa, a wszystko przy akompaniamencie akordeonu Pawła Leszczyńskiego i muzyki francuskiej ulicy.

Festiwal Otwarta Ząbkowska organizowany jest w ramach miejskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku we współpracy z praskimi animatorami, artystami, klubami i organizacjami pozarządowymi.

Więcej informacji o festiwalu: www.otwartazabkowska.pl i FB/otwartazabkowska 

Następny Artykuł