Type to search

Oczyszczanie i nawilżanie, czyli podstawa zdrowej skóry

Podziel się

Wszelkie procesy zachodzące w ludzkim organizmie w naturalny sposób wpływają na wygląd skóry. Przykładowo wskutek zanikania produkcji kolagenu, czyli białka tkanki łącznej, przez komórki nazywane fibroblastami, skóra zaczyna wiotczeć i na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki. Innym problemem są wolne rodniki, które przedostają się do organizmu wraz z żywnością lub zanieczyszczonym powietrzem. Przyspieszają one procesy starzenia, alergizują i zmniejszają elastyczność naskórka. Kondycja skóry w dużym stopniu uzależniona jest jednak od właściwej pielęgnacji. Aby zachować blask i jędrność, a przede wszystkim zdrowie skóry przed długie lata, warto regularnie odwiedzać gabinety medycyny estetycznej czy salony kosmetyczne. W tym przypadku pomoc i fachowe doradztwo zapewni dobry kosmetolog czy dermatolog.

Oczyszczanie skóry

Podstawowym zabiegiem, który powinien być wykonywany regularnie, jest oczyszczanie twarzy. Twarz, dekolt i dłonie to miejsca, na których najszybciej uwidaczniają się pierwsze oznaki starzenia. Spanie bez demakijażu lub po umyciu twarzy przypadkowymi kosmetykami może znacząco pogorszyć stan cery. Wynika to z faktu, iż każda cera ma inne właściwości, a jej posiadacze na co dzień zmagają się z innymi problemami (np. z zaskórnikami, nadmiernym wydzielaniem sebum, suchymi skórkami czy rozszerzonymi naczynkami). Skóra sucha, tłusta, naczynkowa czy dojrzała wymaga więc innej pielęgnacji. Nastolatki zmagające się z trądzikiem wybiorą antybakteryjne żele, osoby posiadające cerę suchą preparaty na bazie nawilżających olejków, a te z rumieńcami na policzkach czy pajączkami w okolicach nosa zastosują płyny micelarne i peelingi enzymatyczne.

Nawilżanie skóry

Dla zachowania zdrowia skóry niezbędne jest stosowanie preparatów o właściwościach nawilżających oraz środków redukujących niedoskonałości. Dostępne na rynku balsamy, maseczki, maści czy skoncentrowane olejki nie są uniwersalne, lecz dopasowane do konkretnego rodzaju cery i jej typowych niedoskonałości. Podobnie jak w przypadku oczyszczania twarzy, inne produkty będą odpowiednie dla osób z wysuszonym naskórkiem, a inne dla tych zmagających się z nadmiernym wydzielaniem sebum. W każdym przypadku warto jednak zwracać uwagę na naturalny skład. Sztuczne substancje, takie jak PEGi, PPGi, aluminium, SLSy czy silikony nie dostarczają bowiem skórze właściwości odżywczych, a nawet likwidują jej naturalną barierę ochronną.

Fachowa pomoc

W rozpoznaniu konkretnego typu cery pomoże doświadczony, dobry dermatolog lub kosmetolog. Dopiero po profesjonalnej konsultacji można wybierać płyny micelarne, emulsje, żele czy pasty do oczyszczania twarzy. Dobry dermatolog będzie niezbędny szczególnie wtedy, gdy na skórze pojawią się rozmaite zmiany chorobowe, takie jak przebarwienia, popękane naczynka czy niegojący się trądzik. Przyczyny tego typu dolegliwości mogą wykraczać poza dermatologię. W takiej sytuacji dermatolog przekieruje pacjenta do innego specjalisty. Z kolei dobry kosmetolog doradzi jakie zabiegi będą odpowiednie dla konkretnego rodzaju cery.

Zachowanie zdrowej, odpowiednio nawilżonej i gładkiej skóry wymaga regularnego stosowania odpowiednio dopasowanych kosmetyków oczyszczających i pielęgnacyjnych. Dobry dermatolog lub kosmetolog zapewne zarekomenduje nam konkretne produkty i podpowie jak właściwie je stosować.

Źródło: klinikakrajewski.pl – medycyna estetyczna Radom