Type to search

Telefon jako pilot do aparatu słuchowego?

Podziel się

Dzisiejsze aparaty słuchowe są w pełni spersonalizowanie, na tyle na ile pozwala na to masowa produkcja. Możemy wybrać rozmiar i kolor zewnętrzny obudowy, jak również szereg dodatkowych funkcji tak konstrukcyjnych, jak i związanych z oprogramowaniem. Szereg różnych aplikacji pozwala na tworzenie z udziałem aparatów słuchowych czegoś w rodzaju zestawów głośnomówiących albo systemów zdalnego odtwarzanie dźwięku z dowolnych urządzeń zdolnych połączyć się z siecią, czyli telefonu, komputera, telewizora. Wszystko to bez użycia plątaniny kabli, dodatkowych zasilaczy itp. Oczywiście istnieją wersje z pilotami zastępującymi telefon czy smartfon, ale ich funkcjonalność wydaje się być ograniczona. Główną wadą takiego rozwiązania jest konieczność korzystania z dodatkowego urządzenia.

Na rynku istnieją różne rozwiązania doskonalone od kilku lat. Aplikacje typu Smart Connect czy Streamer Pro na telefon lub smartfon umożliwiają łączność bezpośrednio z aparatem dzięki sieci Bluetooth. Umożliwia to kompleksowe korzystanie z aparatu słuchowego. Dzisiejsze telefony są jednocześnie źródłem muzyki, mogą być hubem (łącznikiem) dla wielu urządzeń bezprzewodowych i stwarzają możliwość zainstalowania wielu różnych programów czy aplikacji, które dopasuje się indywidualnie do własnych potrzeb.

Aby móc korzystać np. z radia, portali dzielenia treści np. YouTube wszystko, co jest nam potrzebne, to zainstalowanie aplikacji na telefonie. Pozwala ona również na nadzorowanie stanu technicznego naszego aparatu. Możemy np. łatwo sprawdzić poziom baterii.

Funkcje poprawiające słyszenie

Posiadacze aparatów słuchowych mogą zmieniać tryb pracy urządzenia lub włączyć auto-wykrywanie lokacji. Aplikacje takie jak np. EarQ czy MFi hearing aids posiadają różne tryby pracy tak dla aparatu, jak dla potencjalnego mikrofonu. Tryb „restauracyjny” obniży poziom szumu docierający do naszego ucha i, jeśli fizycznie urządzenie pozwoli, przestawi mikrofon (mikroport) z trybu pojemnościowego na kierunkowy, aby zbierać dźwięk tylko z kierunku naszego rozmówcy. Pomijając możliwość tworzenia własnych trybów, w standardzie powinniśmy trafić na tryb „na zewnątrz” (outdoor) czy klasyczny „samochodowy” (traffic).

Niektórzy producenci posiadają własne aplikacje do zarządzania aparatami. Przykładem są aparaty Signia. Aplikacja touchControl daje możliwość regulacji poziomu głośności w technologiach aparatów Pure, Motion czy Silk. Aplikacja easyTek zamienia smartfona w zdalnego pilota i w dyskretny sposób umożliwia zmianę ustawień aparatu. Do tego można wspomnieć o transmisji dźwięku z różnych źródeł. myHearing to oprogramowanie wprowadzające w świat aparatów z jednoczesną możliwością wsparcia zdalnego i kontaktu poprzez CareChat z protetykiem w dowolnym miejscu i czasie. Tego typu zindywidualizowane wsparcie z łatwością pomoże zapoznać się z nowym aparatem słuchowym i jego możliwościami.

Wiele aplikacji wyróżnia się funkcjami jak np. Phonak RemoteControl od firmy Phonak dla serii aparatów Audeo B-Direct. Aplikacja ta maskuje szumy uszne.

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem aparatu słuchowego, umówmy się na konsultację z protetykiem słychu, który określi nasze potrzeby i możliwości ich spełnienia.