Type to search

Wakacje z rywalizującymi dziećmi – jak przetrwać kłótnie pomiędzy rodzeństwem?

Podziel się

Wakacje są sprawdzianem dla całej rodziny. Dwutygodniowy urlop nierzadko pokazuje, jak naprawdę wyglądają nasze relacje. Z tego względu, decydując się na rodzinny wyjazd, powinniśmy zwrócić dużą uwagę na to, czy mamy dobry kontakt z naszymi najbliższymi. Jeśli zauważamy jakieś pęknięcia w  naszych relacjach, powinniśmy popracować nad nimi jeszcze przed wyjazdem.

Wakacje z dziećmi – walka o wpływy w rodzinie

Rodzinne wakacje mogą okazać się sielanką bądź nieustanną walką o wpływy. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Napięcia, które narastały w nas na przestrzeni roku, nierzadko wypływają w czasie urlopu. Jeżeli na co dzień ze względu na obowiązki poświęcamy niewiele czasu najbliższym, wakacyjny wyjazd może przybrać postać wojny pozycyjnej zwłaszcza – między rodzeństwem.

Kłótnie między rodzeństwem istniały zawsze i nic nie wskazuje na to, by w przyszłości mogło się to zmienić. Naszym zadaniem jest zrozumienie, iż w życiu naszych dzieci występują sytuacje stresowe podobne do naszych. Oczywiście uwidaczniają się na innych płaszczyznach. Do wyładowania najczęściej dochodzi w kontakcie z rodzeństwem. Naszym zadaniem jest umiejętne zarządzanie kryzysem.

Dzieci nierzadko wszczynają kłótnie, aby zwrócić naszą uwagę. Jest to ostatnia deska ratunku, której chwyta się dziecko. Pamiętajmy, iż dzieci biorą z nas przykład. Uczą się poprzez naśladownictwo. Gdy w czasie rozmowy ze współmałżonkiem zdarza się nam wybuchnąć na oczach dziecka, uczymy je, iż poprzez kłótnię można osiągnąć korzyści. Dzieci poprzez prowadzenie kłótni z rodzeństwem, pragną zostać zauważone. Czasem potrzeba atencji jest tak duża, że wolą nawet złość i krytykę ze strony rodziców niż brak ich uwagi.

Przyczyny kryzysu na wakacjach

Dzieci, sprzeczając się, uczą się prowadzenia dyskusji. Natrafiając na opór ze strony rozmówcy, muszą poszukiwać argumentów, które przekonają przeciwnika do przyznania racji drugiej stronie. W takim wypadku lepiej by rodzic obserwował sytuację, niż brał w niej udział. Rodzic nie może być stronniczy. Nie można faworyzować jednego z dzieci, gdyż wpłynie to niekorzystnie na jego relację z rodzeństwem. Psycholodzy podpowiadają, że aby szybko zażegnać kryzys na wakacjach, możemy zakomunikować dzieciom, iż nie przystąpią do realizacji kolejnego punktu wycieczki, dopóki nie dojdą do porozumienia. Co więcej, dzieci podobnie jak my pragną odpoczynku. Być może po prostu potrzebują przestrzeni dla siebie i własnych potrzeb. Zmuszanie ich do wspólnych zabaw, gdy nie mają na to ochoty, może prowadzić do nieporozumień. Dajmy dzieciom przestrzeń. Niech wakacje będą dla nich czasem odpoczynku i relaksu. Zadbajmy też o odpowiednie atrakcje. Czasami kłótnia może być po prostu wynikać z nudy.

Sposoby na radzenie sobie z rywalizującymi dziećmi

Jako rodzice możemy pomóc naszym dzieciom w radzeniu sobie z narastającym napięciem. W naszych działaniach powinniśmy skonsultować się z psychologiem, który wskaże nam popełniane błędy i pomoże obrać właściwy kierunek. Musimy nauczyć się, w jaki sposób wspierać nasze dzieci w zarządzaniu złością i twórczym rozwiązywaniu problemów. Uczmy je rozmawiać, wsłuchiwać się w słowa innych oraz prowadzić merytoryczną dyskusję. Każdy psycholog może zaproponować ćwiczenia wspomagające naukę nowych umiejętności wyrażania emocji i sposobów komunikacji. Wakacje mogą być wspaniałym czasem dla całej rodziny. Wybierając się na nie z dziećmi, musimy pamiętać o kilku zasadach, które pomogą wprowadzić nam spokój i pozwolą cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.

Źródło: rodziceidzieci.com – psycholog dziecięcy Warszawa