Type to search

Co zrobić, gdy w Twoim magazynie zalegają nadwyżki produktów?

Podziel się

Niezależnie od tego, czym handluje konkretne przedsiębiorstwo, nieodłącznym elementem tego rodzaju działalności jest zaleganie w magazynie nadwyżek towarów, końcówek kolekcji lub najzwyczajniej produktów, które nie znalazły nabywcy. To zjawisko ma swoją własną nazwę. Określamy je jako stocki magazynowe. W języku angielskim słowo „stock” to zbiory, zasoby, towary, stąd też taka, a nie inna nazwa. Najpopularniejszą branżą w jakiej powstają stocki magazynowe jest branża odzieżowa, chociaż inne także nie są wolne od występowania tego rodzaju zjawiska. Do kategorii takich produktów należą także np. kosmetyki, obuwie, książki, artykuły biurowe, chemia.

Nie stój w miejscu

O tym, że stocki magazynowe to problematyczna sprawa, nie trzeba chyba przekonywać nikogo, kto prowadzi swój własny biznes. Szanse na to, że zalegające towary w magazynie nagle znajdą nabywców wśród klientów są znikome. Produkty niesprzedane nie tylko nie zwracają się, ale generują jeszcze dodatkowe koszty. Po pierwsze przetrzymywanie ich w magazynie powoduje, że zwiększają się koszty związane z ich przechowywaniem. Ponadto zajmują miejsce, które mogłoby zostać przeznaczone na nowe produkty. Oznacza to hamowanie rozwoju firmy i zastój firmy. Zdarza się, że trzeba nawet wynająć dodatkowy magazyn, co wiąże się z dużymi wydatkami. Właściwe postępowanie w przypadkach nadwyżek towarów to część efektywnego zarządzania firmą i jej zasobami, dlatego nie należy bagatelizować tego problemu, ale znaleźć odpowiednie jego rozwiązanie. Jednym z najkorzystniejszych jest sprzedaż stocków magazynowych.

Pozbądź się problemu

Obecnie na rynku funkcjonuje wiele profesjonalnych firm, które świadczą usługi w zakresie skupu nadwyżek magazynowych. Każde przedsiębiorstwo, które zmaga się ze stockami magazynowymi powinno zainteresować się tego typu ofertami. Niektóre firmy prowadzą własne sklepy przygotowane do sprzedaży resztek kolekcji i nadwyżek. Są to tzw. outlety. Należy jednak pamiętać, że dodatkowy punkt sprzedaży to równocześnie dodatkowe koszty i wydatki. Nie zawsze więc można sobie na to pozwolić lub może się to okazać po prostu nieopłacalne. Stąd wynika rosnąca popularność firm, którym możemy sprzedać swoje nadwyżki i niejako pozbyć się problemu. Skup stoków magazynowych dotyczy ilości hurtowych, co sprawia, że możemy pozbyć się kłopotu za jednym razem. Możemy także liczyć na transport ze strony firmy, która zdecyduje się przyjąć nasze nadwyżki produktów. Po uprzednim podaniu specyfikacji posiadanego towaru otrzymujemy konkretną wycenę swoich produktów. Formalności ograniczone są tak naprawdę do minimum.

Inwestuj w przyszłość

Sama decyzja o sprzedaży stocków magazynowych to już dobra inwestycja w rozwój firmy. Później jednak należy rozważyć, która opcja będzie dla nas korzystniejsza i tańsza. Nie chcemy przecież ponosić kolejnych strat na produktach, które i tak już okazały się niedochodowe. Pewniejszym, szybszym i tańszym rozwiązaniem niż prowadzenie własnego outletu jest sprzedaż stocków magazynowych profesjonalistom, których działalność jest na to nakierowana. W ten sposób nie musimy ponosić żadnych dodatkowych kosztów i martwić się, czy oferta znajdzie odbiorców w ramach outletów. To, co stanie się z nadwyżkami naszych produktów, leży już w gestii firmy skupującej. Ponadto szybko zyskujemy w swoich magazynach wolną przestrzeń do zagospodarowania przez zakup nowych towarów, które odpowiadają aktualnemu popytowi i znajdą swoich nabywców. Oznacza to także lepsze zarządzanie stanami magazynowymi i rozwój firmy, która zamiast stać w miejscu może rozwinąć skrzydła.