Type to search

Jak stworzyć idealne warunki roślinom do rozwoju

Podziel się

Uprawa roślin to pasja wymagająca poświęcenia, zaangażowania oraz zdobycia odpowiedniej wiedzy. Szczególnie w przypadku domowych upraw, niezwykle ważne jest to, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki do rozwoju, dzięki czemu wpłyniemy na bardziej obfite zbiory. W dzisiejszym artykule przedstawimy obszary, na których należy skupić się podczas uprawy roślin oraz jakie możliwości posiadamy w każdych z nich. Zapraszamy serdecznie!

Odpowiednie oświetlenie

Istnieje wiele rozwiązań w kwestii oświetlenia roślin w domowej uprawie. Wybór powinien być dopasowany względem rodzaju roślin, wielkości upraw oraz budżetu. Można zatem zdecydować się np. na świetlówki, które mogą sprawdzić się w przypadku bardzo małych upraw. Wadą tego rozwiązania jest jednak dość niska wydajność w porównaniu z innym rodzajem oświetlenia, natomiast zaletą brak konieczności zapewnienia idealnej wentylacji pomieszczenia ze względu na fakt, że świetlówki nie wydzielają aż tak dużo ciepła. Warto jednak pamiętać, że istnieje specjalny rodzaj świetlówek przeznaczonych specjalnie do uprawy roślin. Są to świetlówki CFL. Cechują się wyższą wydajnością oraz brak dodatkowych układów zasilania.

Prawdopodobnie najpopularniejszym rodzajem oświetlenia w przypadku uprawy roślin są lampy sodowe HPS. Stosowane są głównie w fazie kwitnienia roślin, jednak w fazie wegetatywnej również mogą świetnie się sprawdzać. Lampy HPS muszą zostać wyposażone w odpowiednie zasilacze, które umożliwią ich pracę.

W ostatnich latach na popularności zyskują również panele LED. Posiadają one swoich zwolenników oraz przeciwników, jednak można zauważyć tendencję wzrostową pierwszej grupy. Charakteryzują się niezwykłą żywotnością oraz wydajnością. Jeżeli interesują nas wysokiej jakości panele LED to growshop Warszawa będzie idealnym miejscem do zrobienia zakupów. Warto pamiętać, że problemem oświetlenia LED przeznaczonego do uprawy roślin jest ogromna ilość niskiej jakości paneli produkowanych w Chinach. Zakup oświetlenia w renomowanym sklepie jest zatem gwarancją wysokiej jakości oraz zadowolenia.

Wentylacja pomieszczenia

Kolejnym ważnym aspektem uprawy roślin w warunkach domowych jest zadbanie o prawidłową wentylację pomieszczenia. Odpowiada ona nie tylko za usuwanie przykrego zapachu, lecz również poziom wilgotności oraz temperaturę. Zasada umieszczania otworów wentylacyjnych jest prosta – jeden w dolnej części pomieszczenia (dostarczający zimnego, świeżego powietrza), natomiast drugi w górnej części (do wypychania ciepłego powietrza z pomieszczenia). Należy także zakupić wentylator kanałowy lub promieniowy.

Nawodnienie

Na liście nie mogło zabraknąć także niezwykle ważnego aspektu uprawy roślin, jakim jest nawadnianie. Pomimo, że większość roślin najlepiej czuje się w odczynie pH wody mieszczącym się w wartościach 5,5 – 6,5 to istnieją rodzaje, które wolą bardziej kwaśną lub bardziej zasadową wodę. Z tego powodu warto wyposażyć się w miernik pH i w razie potrzeby regulować ten odczyn specjalnymi regulatorami pH. Należy pamiętać, że rośliny nie tolerują także zbyt zimnej wody.

 

Inspirowane: Growtent.pl – vaporizera