Type to search

Optymalizacja wykorzystania przestrzeni w magazynie – jak się do tego zabrać?

Podziel się

Brak miejsca jest standardowym problemem, z którym zmaga się w zasadzie każdy właściciel magazynu. Początkowo towary są umieszczane dość swobodnie w różnych jego miejscach. Z czasem jednak magazyn zapełnia się coraz bardziej. Palety z produktami są układane blisko wejścia do magazynu i staje się jasne, że niedługo zabraknie przestrzeni magazynowej. Najłatwiejszym wyjściem z tej sytuacji jest zakup lub wynajem nowego magazynu. To rozwiązanie ma jednak podstawową wadę – jest bardzo kosztowne. W wielu przypadkach nie trzeba podejmować takiej decyzji. Wystarczy bowiem odpowiednio zoptymalizować przestrzeń magazynową i maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce składowania.

Zidentyfikuj problem

Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu brakującego miejsca w magazynie jest przeprowadzenie dokładnego audytu. Pomocne mogą być tutaj rady pracowników; zdziwisz się, jak cenne i wartościowe informacje od nich uzyskasz. Następnie zastanów się, czy nie posiadasz na stanie magazynowym towarów, które są już przeterminowane lub z różnych powodów zbędne. Ich usunięcie sprawi, że uzyskasz dodatkową przestrzeń magazynową. Możesz je sprzedać z dużą zniżką cenową lub przekazać na cele charytatywne. Warto również przeprowadzić generalne porządki i wreszcie zutylizować puste pudła i stare palety.

Odpowiednio układaj towary

Zasada jest prosta – ciężkie i solidne palety z towarem układaj na samym dole. Dzięki temu w przyszłości będziesz mógł położyć na nich lżejszy towar i tym samym w pełni wykorzystać potencjał swojego magazynu. W przeciwnym razie, jeżeli na podłodze będą znajdowały się palety z delikatnymi produktami, to nad nimi wytworzy się pustka, czyli niewykorzystana przestrzeń magazynowa. Raz na jakiś czas warto skontrolować, czy te zalecenia są realizowane.  

Zmień wyposażenie

Obecnie na rynku znajdziesz wiele produktów przeznaczonych do zwiększenia pojemności twojego magazynu. Przykładem są specjalne regały, dzięki którym bardziej efektywnie wykorzystasz powierzchnię magazynową.

Jeżeli jednak Twój magazyn ma wysoki sufit, to warto również rozważyć zakup i montaż pomostów magazynowych. Dzięki nim wykorzystasz potencjał swojego budynku i bez konieczności kupowania lub wynajmowania nowego magazynu, zyskasz potrzebne miejsce do magazynowania towarów. Pomosty magazynowe to specjalne platformy, które niejako tworzą dodatkowe kondygnacje w hali magazynowej. Ich montaż nie jest skomplikowany, a co najważniejsze cena jest przystępna i stanowi niewielki ułamek tego, co musiałbyś wydać na nowy magazyn. Ekonomicznym rozwiązaniem jest również wynajem dodatkowego wyposażenia na czas dużego obłożenia hali magazynowej.

Podsumowanie

Jak widzisz, nie zawsze jedynym rozwiązaniem problemu braku miejsca w magazynie jest zakup lub wynajem nowego budynku. Stosując się do tych prostych zaleceń, zyskasz dodatkową przestrzeń magazynową, a przy okazji zaoszczędzisz pieniądze. W praktyce świetnie sprawdzają się pomosty magazynowe. Ich zakup i montaż jest stosunkowo tani, a efekty uzyskane dzięki nim są więcej niż zadowalające.