Type to search

Podstawowe i dodatkowe wyposażenie pawilonów ogrodowych

Podziel się

Pawilony ogrodowe to konstrukcje, które pozwalają przyjemnie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu niezależnie od warunków atmosferycznych. Podstawowe produkty tego typu to proste moduły złożone z tekstylnego dachu, osadzonego na czterech nogach. Taka konstrukcja gwarantuje szybki i prosty montaż, ale nie chroni zawartości namiotu przed uszkodzeniem podczas porywistego wiatru czy silnego deszczu. Może okazać się również niezbyt praktyczną osłoną przed słońcem podczas godzin porannych oraz popołudniowych. Z kolei nocą nie zabezpieczy jego użytkowników przed uciążliwymi owadami i niską temperaturą. W co zatem warto wyposażyć każdy pawilon ogrodowy?

Elementy konstrukcyjne

Prosty pawilon ogrodowy można z łatwością przemienić w ogrodową altanę, zabezpieczoną z każdej strony przed słońcem, deszczem oraz wiatrem. Na rynku dostępne są dodatkowe ścianki, doczepiane do podstawowej konstrukcji namiotu za pomocą rzepów lub suwaków. Zakrycie boków pawilonu nie oznacza jednak, że jego użytkownicy muszą zupełnie odciąć się od otoczenia i pięknych widoków. Ścianki te mogą być bowiem wyposażone w okna, dzięki którym wnętrze będzie jednocześnie chronione przed niekorzystnymi warunkami i pozwoli na dostęp naturalnego światła oraz świeżego powietrza. Innym praktycznym gadżetem do okien pawilonu mogą okazać się zwijane foliowe zasłony, dzięki którym do środka nie dostanie się ani gwałtowny deszcz, ani silny wiatr. Zapewne warto wyposażyć jedną ze ścian w zasuwane drzwi, które po zrolowaniu można wygodnie podpiąć, tak aby nie przeszkadzały w codziennym użytkowaniu.

Wygoda i komfort wnętrza

Pawilony ogrodowe mocowane są zazwyczaj na trawie lub ziemi. W celu zachowania ich mobilności rezygnuje się z wykładania powierzchni pod namiotami kostką lub płytkami, a zamiast nich wybiera się modułowe płyty z tworzywa, które można dowolnie łączyć, zwiększając lub zmniejszając ich rozmiar. Poza łatwością montażu i przenoszenia takich podłóg, ich zaletą może być również funkcjonalne odprowadzanie wody. W tym celu należy wybierać systemy drenażowe, dzięki którym powierzchnia płytek pozostaje sucha nawet podczas deszczu. Odpowiednio zabezpieczone podłoże to nie tylko ochrona przed wilgocią, ale również stabilne ustawienie mebli oraz zabezpieczenie ich przed niszczeniem. Równa, utwardzona podłoga pozwala także na bardziej komfortową organizację przyjęć i spotkań z przyjaciółmi.

Zabezpieczenia

Każdy pawilon ogrodowy warto zabezpieczyć zarówno przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jak i przed uciążliwymi owadami. Namiot ochronimy przed wiatrem, inwestując w dodatkowe obciążniki żeliwne łączone modułowo, doczepiane na rzepy worki z piaskiem lub odciągi, złożone z linek oraz tzw. śledzi. Dzięki nim lekka konstrukcja pawilonu zyska odpowiednią stabilność. Z kolei ochronę przed komarami, osami czy innymi owadami, które mogą uprzykrzać wypoczynek na świeżym powietrzu, zapewnią nam zwijane moskitiery. Delikatne siateczki nie wpłyną na komfort cieplny przebywania pod dachem pawilonu, a jednocześnie pozwolą zabezpieczyć się przed ugryzieniami i nieprzyjemnym brzęczeniem wieczorową porą (np. na grillu).

Odpowiednio wyposażony pawilon ogrodowy może zapewnić swoim użytkownikom pełen komfort zarówno za dnia, jak i nocą, a także w każdych warunkach pogodowych. Warto zatem zadbać zarówno o wygodę korzystania z tego typu wyposażenia, jak i zabezpieczenie samej konstrukcji przed negatywnymi skutkami silnego wiatru lub deszczu. Dzięki temu pawilon prawdopodobnie posłuży nam przez długie lata.

źródło: Dascompany.com – hale namiotowe