Type to search

Dlaczego warto zdecydować się na elewację z wapienia?

Podziel się

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych już od stuleci jest kamień naturalny, który cechuje się niezwykłą wytrzymałością, a przy tym pięknie się prezentuje. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że jest chętnie wykorzystywany przez architektów, zarówno do projektowania elewacji, jak i wystroju wnętrz. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Wapień – podstawowe informacje

Wapień to skała osadowa, która występuje w dwóch odmianach: organogenicznej lub chemogenicznej. Pierwsza z nich powstała na skutek nagromadzenia się różnego rodzaju szczątków organicznych, m.in. małży czy koralowców. Druga z kolei jest efektem wytrącania się węglanu wapnia z wody źródlanej, morskiej bądź krasowej. Wapień występuje w kilku odmianach kolorystycznych, w tym: białej, kremowej, szarej i czarnej, jego cechy charakterystyczne to wytrzymałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Ze względu na swoje właściwości i strukturę, najczęściej wykorzystywany kamień naturalny na elewację to właśnie wapień.

Wapień na elewację – zalety tego rozwiązania

Struktura wapienia sprawia, że doskonale nadaje się on do obróbki. To surowiec bardzo plastyczny, dlatego bez problemu można go wykorzystać w celu wykonania elewacji budynku, a także w projektach tarasów, ogrodzeń czy murków – to najbardziej powszechne sposoby użycia. Elewacje z kamienia pozwalają osiągnąć bardzo estetyczny efekt za sprawą ciekawej faktury oraz kolorystyki tego surowca. Co istotne, wapień elewacyjny pełni także funkcję izolacyjną. Z tego powodu wykorzystanie kamienia naturalnego do wykończenia budynku z zewnątrz to bardzo efektowne i praktyczne rozwiązanie.

Wapień na elewację to częsta praktyka stosowana przez współczesnych architektów, zwłaszcza tych, którzy realizują projekt utrzymany w minimalistycznym stylu. Surowiec ten wykorzystują także kreatorzy zajmujący się aranżacją wnętrz, tworząc z kamienia oryginalne dekoracje ścian, a także blaty czy posadzki. Co istotne, surowiec ten doskonale prezentuje się w otoczeniu innych materiałów, takich jak szkło czy drewno. Różnorodna kolorystyka i wysoka dostępność wapieni sprawiają, że architekci często korzystają z nich przy realizacji swoich projektów, chcąc stworzyć oryginalne wnętrze lub fasadę budynku wpisującą się w styl minimalistyczny oraz ideę życia w zgodzie z naturą.

Kamień w budownictwie i ogrodnictwie

Kamień naturalny na elewację to nie jedyny sposób na wykorzystanie tego surowca. Materiał ten często jest stosowany także w ogrodach, Kamień naturalny bez trudności wkomponuje się w każdą przestrzeń. Jego trwałość, wytrzymałość oraz właściwości izolacyjne sprawiają, że przez dziesiątki lat pozostaje w dobrym stanie i pięknie się prezentuje mimo upływu czasu. To właśnie z tego powodu moda na wykorzystanie tego surowca w budownictwie, ogrodnictwie i architekturze wnętrz nie przemija, a wapień elewacyjny jest stale w użyciu. Doskonalone przez lata metody obróbki kamienia sprawiają, że obecnie możliwości jego kompozycji są niemalże nieograniczone.