Type to search

Gdzie stosuje się taśmy ostrzegawcze?

Podziel się

Taśmy ostrzegawcze, w zależności od ich rodzaju, różnią się także przeznaczeniem. Mogą one odgradzać wstęp na określony teren lub tylko ostrzegać przed pewnymi zagrożeniami. Ponadto taśmy ostrzegawcze mogą być używane jako oznaczenia podłogowe oraz na ścianach, elementach konstrukcyjnych maszyn czy wystających elementach urządzeń. Ważne jest jednak, aby znać różnice między konkretnymi taśmami ostrzegawczymi oraz stosować je zgodnie z przeznaczeniem. Podpowiadamy więc, gdzie stosuje się taśmy ostrzegawcze tak, aby było to skuteczne i efektywne.

Rodzaje taśm ostrzegawczych

Taśmy ostrzegawcze znajdują szerokie zastosowanie w wielu różnych sytuacjach. Wynika to z faktu, że w zależności od ich kolorystyki czy właściwości mogą być wykorzystywane zarówno jako znaki pionowe, jak i poziome. Sklepy ze sprzętem BHP oferują ponadto taśmy o dodatkowych właściwościach, na przykład antypoślizgowe czy fotoluminescencyjne. Zdecydowanie najpopularniejsze taśmy ostrzegawcze to te w kolorze biało-czerwonym i żółto-czarnym. Swoje własne taśmy ostrzegawcze posiadają także służby miejskie. Policja, straż pożarna i straż miejska wyposażone są w taśmy z oznaczeniem służby, jaka ją wykorzystuje. Taśmy te są wykonane w kolorze biało-czerwonym, a różnią się kolorem napisu oznaczającym konkretną służbę miejską. Innym rodzajem taśm są taśmy antypoślizgowe, które stosowane są jako znaki poziome. Najczęściej taśmy te są również samoprzylepne, co ułatwia ich precyzyjne zlokalizowanie w odpowiednim miejscu. Taśmy fotoluminescencyjne to inny rodzaj taśm ostrzegawczych. Właściwości fotoluminescencyjne pozwalają materiałowi pochłaniać światło, a następnie oddają je w sytuacji jego niedoboru. Innymi słowy, potocznie mówi się, że są to oznaczenia świecące w ciemności.

Zastosowanie taśm ostrzegawczych

Kolorystyka taśm czy ich inne cechy są ściśle związane z przeznaczeniem konkretnych taśm ostrzegawczych. Wspomniane już najpopularniejsze taśmy ostrzegawcze o biało-czerwonym zabarwieniu stosuje się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba tymczasowego oznaczenia terenu i zagrodzenia go przed dostępem osób trzecich. Najczęściej mamy do czynienia z takimi taśmami, jako zabezpieczeniem robót drogowych, wykopalisk ziemnych oraz mniejszych obszarów, jak studzienki kanalizacyjne czy głębokie wykopy. Bywa, że taśmy tego typu posiadają również tekst z informacją o zagrożeniu, przed jakim ostrzegają. Z kolei taśma w kolorze żółto-czarnym, choć również posiada szerokie zastosowanie, jednak zupełnie odmienne. Najczęściej wybierana jest ona jako znak poziomy i dlatego też dostępna jest również w wersji samoprzylepnej. Żółto-czarna taśma ostrzegawcza ma za zadanie zwracać uwagę i sygnalizować wszelkie zagrożenia związane z możliwością upadku. Stosuje się ją na niskich stopniach, wejściach do windy, progach łączących pomieszczenia czy też na schodach i rampach. 

Taśmy antypoślizgowe to natomiast inny rodzaj taśm ostrzegawczych. Stosuje się je zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, gdyż wykazują one dużą odporność na warunki atmosferyczne. Taśmy tego typu mają za zadanie zwracać uwagę i zabezpieczać powierzchnie szczególnie śliskie, jakimi bywają marmurowe podłogi czy też te wykonane z tworzywa sztucznego. Popularnie stosuje się tego typu taśmy ostrzegawcze również w miejscach użyteczności publicznej, szpitalach, szkołach czy urzędach. 

Do wyboru są również wspomniane już taśmy fotoluminescencyjne. Taśmy tego typu charakteryzują się oddawaniem światła w ciemności. Stanowią doskonałe rozwiązanie w miejscach, gdzie regularnie występują niedobory światła, do oznaczenia ciągów komunikacyjnych czy zaznaczenia dróg ewakuacyjnych oraz pożarowych. Tego typu taśmy odblaskowe są często stosowane również w kinach i teatrach, gdzie występują czasowe ograniczenia dostępu do światła. Inny rodzaj taśm ostrzegawczych stanowią te wykorzystywane do lokalizowania infrastruktury podziemnej. Przyjęło się, że taśma w kolorze żółtym oznacza sieci gazowe, niebieska taśma oznacza wodociągi i kanalizację, taśma o zabarwieniu pomarańczowym ostrzega przed infrastrukturą telekomunikacyjną, niebieska sygnalizuje sieci energetyczne o napięciu znamionowym poniżej 1 kV, a czerwona – sieci energetyczne z kablami o napięciu znamionowym powyżej 1 kV.

Źródło: Glovex – sklep BHP