Type to search

Schody wewnętrzne w domu jednorodzinnym – najpopularniejsze rozwiązania

Podziel się

Wybór schodów do domu jednorodzinnego zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą nasze preferencje, wielkość domu oraz ilość domowników. Niebanalne znaczenie ma też budżet, jaki możemy przeznaczyć na wymarzone schody, które mają nie tylko zdobić, ale i być komfortowe i bezpieczne. Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze rodzaje schodów stosowane w domach jednorodzinnych wraz z szacunkową ceną ich wykonania.

Schody jednobiegowe, gdy nie brakuje miejsca

Schody jednobiegowe zajmują dosyć dużo miejsca, są jednak bardzo bezpieczne i dedykowane domostwom, w których znajdują się małe dzieci. Musimy jednak pamiętać, że bardzo efektowne w dużych pomieszczeniach, nie sprawdzą się w ciasnych domach i będą optycznie zawężać przestrzeń. W kwestiach konstrukcyjnych i technicznych zaleca się, aby stopień w schodach jednobiegowych nie przekraczał wysokości 16 cm. W wyjątkowych przypadkach, kiedy jesteśmy pewnie, że ze schodów nie będą na co dzień korzystały osoby starsze lub dzieci, wskaźnik ten możemy podnieść do 19 cm. Cena gotowych schodów jednobiegowych oscyluje w granicach 8000 zł. Za ich montaż zapłacimy do 500 zł.

Schody zabiegowe z myślą o dzieciach

Schody zabiegowe zmieniają kierunek biegu u podstawy, co pozwala nam zaoszczędzić przestrzeń nośną. Zazwyczaj umieszcza się je przy najdłuższej dostępnej ścianie, dzięki czemu dają nie tylko niezwykle spójny efekt, ale i stają się bardzo bezpieczne zwłaszcza dla dzieci. Cena schodów zabiegowych wykonanych z dobrego gatunku drewna to koszt około 5000 zł. Za konstrukcje stalowe zapłacimy nawet 8000 zł. Najtańszą opcją będą schody zabiegowe wykonane z metalu – te będą dostępne już od 3500 zł. Koszt montażu schodów wewnętrznych zabiegowych nie powinien przekraczać 500 zł.

Schody spiralne dla lepszego efektu

Schody kręcone wewnętrzne to bardzo efektowne i nowoczesne rozwiązanie bardzo często wykorzystywane w połączeniu niższych kondygnacji z poddaszem. Schody tego typu zajmują bardzo mało miejsca i wprowadzają wrażenie lekkości i przestrzenności, dlatego często są stosowane w mniejszych pomieszczeniach. Konstrukcje spiralne nie są jednak tak wygodne w użytkowaniu jak chociażby schody jednobiegowe czy zabiegowe, dlatego nie poleca się ich w domach, w których wśród użytkowników schodów znajdują się dzieci. Najniższa cena prostych modeli schodów kręconych wykonanych z metalu to koszt około 2500 zł. Trochę więcej zapłacimy za schody aluminiowe, stalowe czy drewniane – tu cena może sięgać nawet 10000 zł. Koszt montażu wewnętrznych schodów kręconych to około 500 zł.

Na co zwracać uwagę?

Wybór schodów do domu jednorodzinnego zależy od wielu czynników. Pod uwagę musimy wziąć nie tylko wielkość domu, ale i wiek potencjalnych użytkowników schodów. Jeżeli dysponujemy dużą przestrzenią, a w naszym domu znajdują się dzieci lub osoby starsze, to warto zastanowić się nad wyborem bezpiecznych schodów jednobiegowych o równych pod względem wysokości stopniach. W mniejszych domach lepiej sprawdzą się schody zabiegowe, które zajmą o wiele mniej miejsca. Jeśli narzekamy na brak przestrzeni, warto rozważyć pomysł ze schodami kręconymi – w tym przypadku musimy jednak pamiętać o rozwadze i konsekwencjach takiego wyboru, gdyż mniej sprawni użytkownicy mogą mieć na co dzień problem z pokonywaniem wąskich i krętych stopni.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne