Type to search

Zakup mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Podziel się

Przygotowując się do kupna nowego mieszkania, należy przede wszystkim określić posiadaną kwotę na zakup oraz preferowaną lokalizację. W dalszej kolejności ważne jest podjęcie decyzji co do tego, czy lokal ma pochodzić z rynku pierwotnego, czy wtórnego.

Po ustaleniu tych podstawowych informacji pozostaje ocena ofert pod kątem parametrów takich jak metraż, wykończenie, rozkład pomieszczeń oraz możliwość remontu lub przebudowy. Ważne jest również zbadanie statusu prawnego danego mieszkania, a w przypadku zakupu z rynku pierwotnego, sprawdzenie czy dany deweloper jest godny zaufania.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Nowe mieszkania dostępne na rynku pierwotnym to najlepszy wybór dla osób, które pragną być pierwszym właścicielem mieszkania, a co za tym idzie, wykończyć je całkowicie od podstaw, zgodnie ze swoimi potrzebami i posiadanym gustem. Mieszkanie, jakie zaoferuje nam deweloper, będzie także wolne od ukrytych wad, które czasami ujawniają się dopiero podczas remontu mieszkania z rynku wtórnego.

Z drugiej strony mieszkania dostępne na rynku wtórnym, także mogą okazać się atrakcyjnym wyborem, przykładowo ze względu na cenę lub lokalizację. Przy szacowaniu kosztów zakupu należy uwzględnić fakt, że nowe mieszkania, jakie oferuje deweloper, są zwolnione z podatku od czynności cywilno-prawnych, co oznacza oszczędność w wysokości 2% wartości nieruchomości. Mieszkania z „drugiej ręki” nie są zwolnione z tej opłaty.

Wybór najlepszej oferty

Oceniając mieszkania pod kątem ważnych dla siebie kryteriów, można znacznie zawęzić liczbę ofert wartych uwagi. Większość osób zwraca uwagę na bliskość sklepów, szkoły oraz terenów zielonych.

Często poświęcając nieco więcej czasu na analizę propozycji od poszczególnych sprzedawców, można znaleźć idealne mieszkanie w niższej cenie. Rynek nieruchomości jest bowiem silnie konkurencyjny, a deweloperzy prześcigają się w sposobach na przyciągnięcie nowych klientów. Dlatego nierzadko tani deweloper, to ten, którego stać na obniżenie cen, a niekoniecznie mający mniej atrakcyjną ofertę.

W poszukiwaniu taniego dewelopera może pomóc nam także pośrednik. Jednak w takiej sytuacji najczęściej wiąże się to z koniecznością zapłacenia mu honorarium za pomoc w znalezieniu mieszkania.

Sprawdzenie dewelopera

Sprawdzając dewelopera, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Na początek warto przyjrzeć się poprzednim realizacjom jego projektów. Rzetelny inwestor zawsze chętnie pochwali się swoim portfolio i nie będzie zatajał żadnych informacji. Deweloper powinien przedłożyć zainteresowanym pozwolenie na budowę, potwierdzenie prawa własności do gruntu, odpis z KRS, a także zaświadczenia z Urzędu Skarbowego i ZUS o braku zaległości finansowych.

Podsumowanie

Poszukując nowego mieszkania, trzeba uzbroić się w cierpliwość i poświęcić na to dużo czasu. Każdą ofertę sprzedaży należy dokładnie przeanalizować, a kupując lokal od dewelopera, warto również poświęcić nieco więcej czasu na sprawdzenie czy jest on rzetelnym sprzedawcą oraz w jakiej sytuacji finansowej znajduje się jego firma.

źródło: victoriadom.pl – mieszkania połczyńska Warszawa