Type to search

14. rocznica śmierci Jana Pawła II

Podziel się

– W każdą rocznicę śmierci papieża jesteśmy z warszawiakami na placu Piłsudskiego. Mieszkańcy stolicy trwają w zadumie, wspominają wydarzenia z 2 kwietnia 2005 roku. Co ciekawe, coraz częściej zabierają też ze sobą swoje dzieci, tłumacząc im, jakie znaczenie miały dla Polaków tamte chwile – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II i dodaje – Zarówno ta szczególna data, jak i organizowane przez nasze Centrum przez cały rok działania w obszarze kultury, projekty artystyczne czy praca ze stypendystami są właśnie po to, by pokazywać przenikliwość i aktualność spojrzenia papieża na człowieka i otaczający go świat. Jako warszawska instytucja kultury zachęcamy, by do papieskiego dorobku sięgać i wchodzić w twórczy dialog z myślą Karola Wojtyły. Wciąż odbieramy sygnały, że takie spotkania są  bardzo potrzebne warszawiakom – zarówno tym, którzy utożsamiają się z pokoleniem JP2, i tym, którzy poszukują ambitnych projektów kulturalnych, w końcu młodzieży i dzieciom, które tak jak Stypendyści m.st. Warszawy im. Jana Pawła II, odnajdują w dorobku papieża ważne i aktualne wskazówki.

Hasło tegorocznych obchodów 2 kwietnia „Odnów oblicze!” nawiązuje bezpośrednio do pamiętnego wezwania Jana Pawła II: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi.

– Mamy świadomość, że odnowa oblicza dokonuje się przede wszystkim przez odnowienia serca. Tej odnowy wszyscy dzisiaj potrzebujemy. Bez tej odnowy i stworzenia w sercu przestrzeni dla drugiej osoby, nie będziemy w stanie myśleć o dobru wspólnym i podejmować działania, które będą wyrazem odpowiedzialnej troski o życie swoje, swojej rodziny, lokalnej wspólnoty. To właśnie chcemy sobie i warszawiakom przypomnieć podczas tegorocznych obchodów 2 kwietnia – mówi Marcin Nowak, koordynator wydarzenia z Centrum Myśli Jana Pawła II.  

W trakcie czuwania na placu Piłsudskiego warszawiacy będą mogli posłuchać fragmentów homilii Jana Pawła II  i kompozycji wykonanych przez Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. Udział w wieczornym czuwaniu potwierdził także metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. Po zmierzchu, na budynku Garnizonu Warszawa usytuowanym przy placu Piłsudskiego, zostanie wyświetlona specjalna grafika, zaś o godzinie 21.37, jak co roku zabrzmi utwór „Cisza” w wykonaniu trębacza z Garnizonu Warszawa.

Poprzedni Artykuł
Następny Artykuł