Type to search

Ćwiczenia „Bezpieczne ferie 2019”

Podziel się

Po wędkarzami załamał się lód. Przypadkowy świadek zdarzenia, znajdujący się na brzegu, zadzwonił po pomoc pod numer alarmowy 112. Na miejsce przybyły służby: Straż Pożarna i policja. Strażacy rozpoczęli akcję ratunkową z wykorzystaniem sań lodowych i katamarana lodowego.

Po dotarciu do wędkarzy i wyciągnięciu ich z wody ratownicy przetransportowali ich na brzeg, gdzie strażacy udzielili poszkodowanym pomocy medycznej. Jedna osoba była mocno wychłodzona i została przetransportowana quadem ratowniczym do miejsca wyznaczonego jako punkt pomocy medycznej.  U drugiego mężczyzny ratownicy stwierdzili brak oznak życia, bezzwłocznie przystąpili do reanimacji na brzegu. Po przywróceniu funkcji życiowych i zapewnieniu ciepła, przetransportowano wędkarza quadem do punktu medycznego, gdzie udzielono mu dalszej pomocy medycznej.

Uczniowie mieli także możliwość obejrzeć sprzęt używany do ratowania tonących oraz uczestniczyły w zajęciach na temat bezpieczeństwa podczas zbliżających się ferii zimowych.
Celem ćwiczenia dla służb, zorganizowanego przez m.st. Warszawa w Komisariacie Rzecznym Policji (Port Praski), było doskonalenie i koordynacja działań ratowniczych prowadzonych na lodzie, ze szczególnym uwzględnieniem doskonalenia technik ratowniczych wykorzystywanych w ratownictwie wodnym i lodowym, sprawdzenia czasów dojazdu służb na miejsce zdarzenia, usprawnienia działania i współdziałania służb i straży oraz innych podmiotów współdziałających podczas działań ratowniczych na lodzie.
W ćwiczeniach udział w nich wzięły: Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 KM PSP w Warszawie (specjalizacja ratownictwo wodno-nurkowe), Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 5 KM PSP w Warszawie, Służba Dyżurna Centrum Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy, Grupa Ratownictwa PCK Warszawa, Jednostka Ratownictwa-Specjalistycznego s12.