Type to search

Duże miasta siłą napędową całych regionów

Podziel się

12 lutego, w Parlamencie Europejskim, prezydenci Budapesztu, Pragi i Warszawy mówili o tym, jak istotne jest pozyskiwanie dodatkowych funduszy europejskich na konkretne projekty, zwłaszcza te związane z polityką klimatyczną.

– W zeszłym roku wraz z burmistrzami Budapesztu, Pragi i Bratysławy zawiązaliśmy Pakt Wolnych Miast. Dziś w Brukseli zabiegamy o interesy naszych mieszkańców, walcząc o dodatkowe, bezpośrednie wsparcie z funduszy UE dla samorządów – powiedział podczas konferencji Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy i dodał – Dla Warszawy najważniejsze są dodatkowe fundusze na bezemisyjny transport publiczny, termomodernizację, likwidację kopciuchów oraz odnawialne źródła energii.

O szczegółach projektów, które wymagają dodatkowego finansowania, prezydenci rozmawiali również z Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym wykonawczym Komisji Europejskiej.

13 lutego, burmistrzowie zrzeszeni w Pakcie Wolnych Miast, spotkali się z Elisą Ferreirą, unijną komisarz ds. spójności i reform, by omówić szczegóły pozyskiwania funduszy bezpośrednio dla miast – pamiętając, że celem polityki spójności jest zrównoważony rozwój wszystkich regionów.

Przypomnijmy, w grudniu 2019 r. prezydenci Bratysławy, Budapesztu, Pragi i Warszawy podpisali w stolicy Węgier Pakt Wolnych Miast. Zobowiązali się w nim bronić wartości demokratycznych i wspólnie zabiegać o dotacje europejskie bezpośrednio dla swych samorządów. Więcej informacji tutaj.