Type to search

Dzień numeru 112 – wyróżnienia dla operatorów, nagrody dla uczniów

Podziel się

W piątek, 7 lutego, o godz. 13.00 (Centrum Bezpieczeństwa, ul. Młynarska 43/45, sala 14) zapraszamy przedstawicieli mediów na spotkanie z pracownikami Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz uczestnikami szkolnego konkursu plastycznego.

W wydarzeniu udział wezmą: Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz dzieci z dziewięciu szkół podstawowych, zwycięzcy konkursu plastycznego „112 – ten numer ratuje życie”.  
W drugiej części spotkania dziennikarze będą mieli możliwość przyjrzenia się pracy operatorów w Centrum Powiadamiania Ratunkowego numeru 112.

Wdrażanie numeru 112 w Europie rozpoczęło się na mocy dyrektywy 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 7 marca 2002 r., a od 2008 r. jest to numer ratunkowy obowiązujący na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, osoby przebywające na terenie dowolnego kraju Unii mają możliwość połączenia się z operatorem bezpłatnego numeru 112 oraz uzyskać pomoc.

Dzień Numeru Alarmowego 112 obchodzony jest w Europie 11 lutego (11.2).

W Polsce jest 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Znajdują się w każdym mieście wojewódzkim, a na Mazowszu w Warszawie i w Radomiu. Stołeczne Centrum jest jedynym w kraju ośrodkiem zorganizowanym poza strukturami MSWiA i prowadzonym przez samorząd. Warszawskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) mieści się przy ul. Młynarskiej 43/45 i obsługuje połączenia alarmowe z terenu m.st. Warszawy. Zostało uruchomione 28 listopada 2013 roku.