Type to search

Edukatorzy przypominają – „Zmień dyscyplinę, picie to nie sport”

Podziel się

– Wisła kusi wieloma atrakcjami. Jednak, aby wszyscy mogli się tam dobrze bawić, najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa. Oprócz wzmożonych patroli Straży Miejskiej, założenia monitorujących kamer i dodatkowego oświetlenia, na brzegach Wisły m.in. w ramach projektu „Płyń z Głową” pracują edukatorzy. To właśnie te zespoły pracujące w terenie rozdają m.in. drink-testy do wykrywania pigułki gwałtu. Chcemy uświadomić młodym mieszkańcom stolicy, że odpowiedzialność podczas zabawy jest bardzo ważna – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Płyń z Głową

Edukatorzy, w ramach projektu „Płyń z Głową”, w lekkim tonie pokazują konsekwencje nieodpowiedzialnej zabawy i otwarcie mówią imprezującym, by spożywali alkohol w umiarkowanych ilościach. Akcję realizuje Stowarzyszenie Komisja Klubowa, które tym razem w ramach działań przygotowało krótki spot. Wyreżyserował go znany młody artysta, Antonii Ferency, twórca nagradzanej sztuki „Upadek pierwszych ludzi”. Film przedstawia historię chłopaka, który bawiąc się w nadwiślańskich klubach, stracił na panowanie nad swoją świadomością z powodu mocnych procentów. Koniec materiału wideo podsumowują mocne słowa: Zmień dyscyplinę, picie to nie sport. Spot można obejrzeć tutaj 

W ramach tego samego projektu, w lipcu mieszkańcy wzięli udział w bezpłatnych warsztatach z kreatywnego pisania, które były zorganizowane we współpracy z Loesje. Efekty burzy mózgów w postaci krótkich, chwytliwych haseł można zobaczyć teraz na wystawie prezentowanej w pawilonach przy bulwarze gen. Pattona, na wysokości Muzeum nad Wisłą.

Edukatorzy nad Wisłą

Pracą edukatorów kieruje Stowarzyszenie Program Stacja, które od lat współpracuje z miastem w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i zakażeniom HIV. Już od niemal trzech miesięcy street-workerzy z projektu „Płyń z Głową” czuwają nad bezpieczeństwem imprezujących nad Wisłą. W każdy weekend przemierzają bulwary i mówią napotkanym osobom, jak działają dopalacze, narkotyki bądź inne niebezpieczne substancje. Przestrzegają przed zostawianiem drinka bez opieki, a także nawołują do rozsądnego picia alkoholu. Mają również swoje punkty – w piątki i soboty stacjonują w wybranych nadwiślańskich klubokawiarniach. Ich misją jest pomoc młodym warszawiakom. Chcą przestrzec ich przed nieodpowiednimi używkami.

Dodatkowo współpracujące z miastem organizacje zadbały również o edukację personelu nadwiślanych klubokawiarni. Pracownicy popularnych lokali zostali odpowiednio przeszkoleni z zakresu pierwszej pomocy oraz interwencji kryzysowych, w przypadku wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. W planach projektu „Płyń z Głową” są także otwarte szkolenia dla mieszkańców oraz utworzenie sezonowego escape roomu. Akcja stanowi uzupełnienie kampanii Dzielnicy Wisła, której tegoroczne hasło brzmi „To się nosi nad Wisłą”.

Aktualny program działań na rzecz bezpiecznej zabawy nad Wisłą można śledzić na fanpage’u Dzielnicy Wisła a także w kalendarium, na dedykowanej stronie internetowej. Więcej szczegółów o tegorocznym projekcie publikowane jest  na Facebooku, na grupie „Płyń z głową”.

Bezpieczniej na bulwarach

W trosce o bezpieczeństwo nad Wisłą, Straż Miejska uruchomiła swoją specjalną placówkę tuż przy budynku Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Dzięki temu bulwary są pod stałym nadzorem. Ponadto funkcjonariusze patrolują nadrzeczne brzegi na rowerach, dzięki czemu są bardziej mobilni podczas służby. Z analizy zgłoszeń, które zostały skierowane do Straży Miejskiej przez mieszkańców, wynika, że liczba przypadków zakłócania porządku publicznego zmniejszyła się o blisko 40%.

Wisła i jej nabrzeża stały się nieoficjalnie dziewiętnastą dzielnicą Warszawy. Pod szyldem Dzielnicy Wisła prowadzone są kampanie edukacyjno-informacyjne oraz inne działania animujące przestrzeń, m.in. wydarzenia sportowe i kulturalne. Celem jej powstania była zmiana nastawienia do nadrzecznych terenów, jako przestrzeni wspólnej i otwartej na mieszkańców.