Type to search

Eduwarszawa.pl daje nowe możliwości

Podziel się

Wybuch pandemii, a w konsekwencji zamykanie szkół na całym świecie, wywołał konieczność wypracowania nowego – zdalnego – sposobu nauczania, zapewniającego ciągłość edukacji dzieci i młodzieży.Dla wielu szkół prowadzenie nauki zdalnej niemal z dnia na dzień stało się dużym wyzwaniem. Problemy dotyczyły zarówno nauczycieli, rodziców jak i uczniów. W minionym roku szkolnym z 38 tygodni nauki aż 15 tygodni to nauka zdalna. A w obecnym – od września do dziś – uczniowie spędzili przed monitorami kolejnych 13 tygodni nauki.W Warszawie – dzięki Eduwarszawa.pl – staramy się sprostać tym wyzwaniom. To jednolite, bezpieczne i wygodne, cyfrowe środowisko nauki i pracy dla nauczycieli oraz uczniów.

Chcemy, aby wszyscy warszawscy uczniowie mogli korzystać w pełni z narzędzi, jakie oferuje Eduwarszawa i Microsoft 365 (plan A3). Dlatego od 10 lutego każdy uczeń, który jest w Eduwarszawa.pl, może zainstalować klasyczne aplikacje pakietu Office: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Publisher i Access w najnowszej wersji na 15 urządzeniach prywatnych – 5 komputerach, 5 tabletach, 5 smartfonach oraz system operacyjny Windows 10 Pro na jednym komputerze domowym. Tym samym wspieramy warszawskie rodziny – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent stolicy i dodaje: – Prace nad cyfryzacją warszawskiej oświaty zaczęliśmy na długo przed wybuchem pandemii. Dziś wiemy już, że edukacja stacjonarna będzie inna. Zmieniliśmy metody i narzędzia pracy. Zmieniliśmy się też i my sami. Platforma będzie służyć warszawskiej oświacie również po opanowaniu pandemii. A to, czego nauczyliśmy się do tej pory, będziemy wykorzystywać w przyszłości. Zapraszam kolejne szkoły do przyłączania się do Eduwarszawa.pl, bo przyszłość tworzymy już dziś – razem.

Plan na cyfryzację stołecznej oświatyIdea stworzenia ogólnodostępnego, cyfrowego środowiska pracy dla nauczycieli i uczniów zrodziła się w stolicy trzy lata temu, a więc na długo przed wybuchem pandemii. Wdrożenie pomysłu poprzedzić musiało ukończenie budowy łączy światłowodowych do prawie wszystkich szkół oraz budowa lub modernizacja wewnętrznych sieci informatycznych w budynkach szkolnych. Potem ruszyły poszukiwania narzędzia i firmy wdrożeniowej, która byłaby w stanie zmierzyć się z tak ambitnym zadaniem. Po wyłonieniu wykonawcy, rozpoczęliśmy budowanie platformy, zakładanie kont i szkolenia (pilotaż – maj 2020 r.). Wiosną powstały konta dla 13 tys. uczniów i 1,3 tys. nauczycieli z 22 szkół.Luty 2021 r.: 180 000 kont użytkowników w Eduwarszawa.plObecnie jest to jedno z największych europejskich wdrożeń IT w oświacie. Przy tego typu skali przedsięwzięcia wiele realizowanych zadań – z uwagi na ich złożoność – trzeba rozwiązać na nowo. Projekt ten to nie tylko zakup technologii i wyposażenie w konta docelowo ponad 200 tysięcy uczniów i ponad 30 tysięcy nauczycieli, ale także ogromna szansa dla Warszawy i całego środowiska oświatowego stolicy na stworzenie jednolitego środowiska informatycznego.Teraz w Eduwarszawa.pl mamy 180 tys. użytkowników, w tym 130 tys. uczniów, 50 tys. nauczycieli i innych pracowników oświaty. Część z nich pracuje już na licencjach Microsoft 365 A3, część jeszcze na Office 365 A1. Utrzymanie i rozwój platformy wymaga zaangażowania i pracy specjalistów z ratusza, dzielnic, szkół i przedszkoli, koordynatorów i administratorów, specjalistów z Microsoft i eksperckich partnerów. Dzięki zasobom szkoleniowym naszej samorządowej placówki doskonalenia WCIES w trakcie 9 miesięcy przeszkoliliśmy ponad 8,2 tys. nauczycieli.Licencja Microsoft 365 A3 – korzyści dla ucznia i jego rodziny Licencja Microsoft 365 A3 w odróżnieniu od licencji Office 365 A1 to m.in. wygodne korzystanie z klasycznych aplikacji pakietu Office w najnowszej wersji: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Publisher i Access zainstalowanych na 15 prywatnych urządzeniach – 5 komputerach, 5 tabletach i 5 smartfonach w domu każdego warszawskiego ucznia, którego zaprosiliśmy do Eduwarszawa.pl.Dzięki temu np. praca nad dokumentami może odbywać się w większym zakresie w trybie offline, czyli nie jest uzależniona od dostępnego łącza internetowego. Oczywiście część funkcjonalności jak OneDrive lub spotkania w MS Teams nadal wymagają dostępu do Internetu. Jednak, w przypadku Warszawy, licencja Microsoft 365 A3 to również standaryzacja systemu operacyjnego, dzięki czemu uczniom przysługuje również prawo do instalacji systemu Windows 10 Pro na swoim komputerze.