Type to search

Finał Nagrody Literackiej w niedzielę na barce na Wiśle

Podziel się

W tym roku ogłoszenie laureatów najstarszego wyróżnienia literackiego w Polsce będzie miało wyjątkową oprawę. Po raz pierwszy wydarzenie będzie miało otwarty charakter. Do strefy publiczności znajdującej się na bulwarze zaproszeni są miłośnicy książek, jak i każdy spacerowicz – oczywiście z zachowaniem odpowiedniej odległości i wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Nominowani autorzy oraz ich wydawcy zgromadzą się zaś na barce znajdującej się na Wiśle. To tam zostaną przekazane do publicznej wiadomości zwycięskie tytuły w kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca (tekst i ilustracje) i książka o tematyce warszawskiej (dawniej edycja warszawska).

Laureaci zostaną wybrani spośród autorek i autorów 12 nominowanych książek, które wyłoniło, obradujące w nowym składzie, jury spośród 700 zgłoszonych tytułów. Szczegółową lista można znaleźć na profilu Nagrody. Podczas wydarzenia dowiemy się również, kto otrzyma w tym roku tytuł Warszawskiej Twórczyni lub Warszawskiego Twórcy. Początek finału w niedzielę (20 czerwca) o godz. 18:00.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to prestiżowe wyróżnienie, którego historia sięga czasów przedwojennych. Pierwszym laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza – Władysław, ostatnim przed wojną – Leopold Staff. Nagrodą wyróżniono twórców takich jak Tadeusz Boy-Żeleński i Gojawiczyńska. W obecnej formie nagroda przyznawana jest od 2008 roku, kiedy to Rada Miasta przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie.
Kandydatów zgłaszają wydawcy, księgarze, bibliotekarze oraz czytelnicy. Fundatorem i organizatorem nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Przypominamy także, że już jutro rozpoczyna się Drugi Plener Literacki w Ogrodzie Saskim. W programie spotkania z autorami i autorkami, mnóstwo nowych książek, nominacje i nagrody dla najlepszych tytułów.