Type to search

Izolatorium dla bezdomnych: tu mogą przejść kwarantannę

Podziel się

Dzięki temu mogliśmy przyjąć też osoby ze schroniska Caritasu przy Żytniej, gdzie stwierdzono przypadki COVID-19. Relokacja mieszkańców ośrodka prowadzonego przez Caritas do izolatorium na Bielanach, odbywa się we współpracy z wojewodą mazowieckim.

W czasie epidemii osoby dotknięte kryzysem bezdomności przed przyjęciem do schronisk muszą odbyć 14-dniową, dobrowolną kwarantannę. To warunek, który pozwala zmniejszać ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Aby to ułatwić, Warszawa stworzyła przy ul. Wóycickiego na Bielanach nową placówkę buforową. Jest ona dostępna dla kobiet i mężczyzn – zapewnia łącznie 32 miejsca, w tym dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Składa się z 11 kontenerów mieszkalnych: trzech ośmioosobowych modułów i ośmiu izolatek z łazienkami. 

Taka struktura usprawni działanie punktu: kwarantannę będzie można tu odbywać w małych grupach, a to pozwoli służbom na rekrutację kolejnych osób i elastyczną organizację opieki. 

W nowym punkcie miasto zapewniło też osobne kontenery do dezynfekcji, na ambulatorium oraz zaplecze magazynowe i socjalne. A także oddzielną, dwukabinową łazienkę dostępną z zewnątrz – w przyszłości będzie ona mogła służyć również osobom bezdomnym przebywającym w przestrzeni publicznej. 

W opiece nad podopiecznymi nowego ośrodka pomoże miastu w ramach unijnego projektu „Akademia Streetworkingu” Towarzystwo Świętego Brata Alberta. Zapewni ono poradnictwo i pomoc wykwalifikowanych ratowników medycznych. Dwa razy w tygodniu w nowym punkcie odbędą się również dyżury lekarskie połączone z udzielaniem porad. Osoby korzystające ze schronienia w punkcie buforowym będą miały zapewnioną zmianę bielizny, dostęp do środków higieny i sanitarnych oraz wyżywienie. 

Po zakończeniu pracy placówki buforowej punkt na Bielanach może nadal działać jako schronisko z usługami opiekuńczymi lub noclegownia.