Type to search

Jak ratować kulturę w czasach pandemii?

Podziel się

Miasta na całym świecie stoją przed ogromnym wyzwaniem odbudowy po skutkach pandemii. Co będzie w tym procesie najtrudniejsze? Jaką rolę odegra w nim kultura? Jakie wnioski można wyciągnąć z obecnego kryzysu? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć World Cities Culture Forum, do którego należy Warszawa.

Nieformalna grupa miast na świecie

WCCF jest nieformalną siecią skupiającą najbardziej znaczące miasta świata. Obecnie liczy blisko 40 członków z 5 kontynentów, m.in. Londyn, Berlin, Paryż, Tokio, Szanghaj, Sydney, Nowy Jork, Toronto, Buenos Aires, Rio de Janeiro, Dubai, Stambuł. Głównym celem Forum jest refleksja nad rolą kultury w rozwoju metropolii, wymiana doświadczeń. Sieć prowadzi również badania porównawcze kultury w miastach członkowskich. 

Warszawa została zaproszona do udziału w tym elitarnym klubie ze względu na jej rosnącą pozycję międzynarodową i rozpoznawalność, a także w uznaniu niepowtarzalnych zjawisk artystycznych i społecznych oraz udaną transformację w nowoczesną europejską metropolię.

Dyskusja online

W czwartek, 29 października, o godzinie 18.00 czasu polskiego odbędzie się panel z udziałem włodarzy czterech miast: Londynu, Buenos Aires, Sztokholmu i Warszawy. Sadiq Khan, Horacio Rodríguez Larreta, Anna König Jerlmyr oraz Rafał Trzaskowski omówią wspólnie wnioski z podejmowanych w ich miastach działań związanych z pandemią, a także zastanowią się wspólnie nad możliwościami odbudowy kultury.

Wydarzenie odbędzie się online.